top of page

TÜRKİYE YİNE MOSKOVA YOLUNDA


Adnan GÜLLÜOĞLU

Türkiye'nin isteği üzerine bu gün Rusya ile İdlib'teki savaş, heyetler arasında Moskovada görüşülecek. Bir şey çıkar yada çıkmaz demeden önce kim ne istiyor ona bakmak gerekir.Esad'ı Rusyaya rağmen devirmek artık mümkün değil. 100 yıllık sıcak denizlere inme rüyasını Esad sayesinde Akdenizde üsler kurarak gerçekleştiren Rusya Suriye'deki çıkarlarından neden vaz geçsin?Yine İran yayılmacı siyasetinde basamak olarak kullandığı Esad'ı desteklemeği neden bıraksın?

Rusya kalıcı bir uzlaşma isteyen Suriye hava sahasını kapattığı, ÖSO'nun yanında yer alan Türkiye'nin taleblerini neden kabul etsin? Üstelik İdlib'deki Türkiye ve ÖSO ile devam eden düşük yoğunluklu savaş sayesinde Esad tam olarak kucağına oturmuşken! .Rusya'nın Türkiye'ile uzlaşması demek Esad'tan vaz geçmesi anlamındadır, buda mümkün değildir. Rusya düşük yoğunluklu devam eden bu savaştan Türkiye istediği için değil kendisi istediği oranda faydalandıktan sonra ancak vaz gecer.

Türkiye bu savaşta oyun kurucumu yoksa oyun bozucumu? F-400'ler neden ve kime karşı alındı? Şimdi patriotların alımı gündemde,kim için ne için, kime karşı? Soruları çoğaltmak mümkün olsada hepsinin gerekçesi ve gösterdiği yanıtın adresi belli.

Türkiye'nin Suriye'deki iç savaşa bakış açısının temelinde belirleyici olan görüş kürdlerin kazanımlarına engel olma üzerine kurulmuştur.Buna bağlı olarak ülkesinde Kürd sorununu demokrasi kuralları içinde çözmediği için Türkiye kendisinden beklenen tarihten gelen bağlarını koruyamıyor ve bu savaşta oyun kurucu olamıyor.Savaş sonrası Oyun Kurucu olup masada yer alabilmenin yolu ilk evvela bu sorunu kendi içinde çözmesi gerekiyor. Diş politikasının sıkışması ve içinden çıkılamaz duruma düşmesinin nedenileri budur.

Rusya ile bu görüşmedende önceki görüşmeler gibi ABD ve Rusya arasında "Dimyat'a pirince" gider gibi koşturan, "Evdeki pirinçten olan" Türkiye'nin istediği gibi lehine bir karar çıkmayacaktır. Moskova şimdi S-400 leri sattığı gibi Türkiye'den koparacağı tavizlere kafa yoruyordur. Bir zaman dendiği gibi ABD'nin peşinde Türkiye BOP'nin eş başkanı artık değil.

"Kuş konduğu dalın kırılmasından korkmaz! Çünkü güvendiği dal değil kendi kanatlarıdır." A. Güllüoğlu 5.Mart.2020

bottom of page