Mezarlara saldırı: Ankara merkezli devreye konulan Kürt düşmanı konseptin parçasıdır


Bölge kentlerinde devam eden mezar taşlarının tahrip edilmesine tepki gösteren HDP Şırnak milletvekilleri, yapılanları “vahşi ve barbar” olarak tanımlayarak, saldırılar karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Van, Diyarbakır, Hakkari ve Muş’un ardından Şırnak’ta da mezarlar askerler tarafından paramparça edildi. İdil ilçesine bağlı Yarbaşı (Hespist) köyündeki 6 mezarın askerler tarafından balyozlarla parçalanmasına tepki gösteren kentin Halkların Demokratik Partili (HDP) milletvekilleri, yaşananları “vahşet” olarak değerlendirdi.

ÖZGÜNEŞ: İNSANLIK DIŞI SALDIRILAR HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, yaşananlar karşısında şaşkın olduklarını belirterek, AKP’nin uyguladığı politikaların “faşizan uygulamalar” olduğunu kaydetti. Özgüneş, “Her gün halkımıza karşı kendilerini dindar gibi göstermeye çalışma çabaları bir yana, diğer yandan mezarlara ve değerlere dönük saldırıları ortadır. Biz AKP’nin dindar yaklaşımlar içerisinde hareket etmesini beklemeyeceğiz. Bu yapılanlar sadece vahşet olarak adlandırılabilir. Koronavirüs salgını nedeniyle halkımız ve partimiz sokaklara çıkamayınca AKP bunu kendisi için bir fırsat olarak buldu ve değerlerimize saldırılar gerçekleştirmeye çalıştı. Biz de halkımızı, sivil toplum örgütlerini ve insan hakları savunucularını bu saldırılara karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. Onların bu insanlık dışı saldırılarını dile getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İMİR: MEZARLAR ONURUMUZDUR HDP Milletvekili Nuran İmir ise, 1990’lı yıllarda yaşananları aşan bir durumla karşı karşıya olduklarını belirtti. Devletin içinde farklı bir gücün olduğu gerçeğinin açığa çıktığını belirten İmir, “Bütün dünya devletlerinin bir birlerini maddi ve manevi olarak destekleyip dayanıştığı bir ortamda AKP iktidarı korona sürecinde dahi tek bir gün zulmünden, faşizminden geri durmadı” dedi.

AKP’nin salgın sürecini fırsata çevirerek, “vahşi ve barbar yüzünü” Kürt halkının değerleri üzerinde sürdürdüğünü dile getiren İmir, “İktidar bugün mezar taşlarına karşı bir savaş başlatmıştır. Dün nasıl Kürtlerle girdiği savaşta kaybetmişse mezar taşları ile başlatılan bu savaşı da kaybedecektir. Hiçbir güç bu değerlerimizi hafızamızdan kazıyamaz. Bunların bu kirli siyasetlerine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. İnsanlarımızın binlercesi bu topraklarda özgürlük ve barış için can verdi. Bu mezarlara yönelik saldırıları büyük bir öfke ve nefretle kınıyoruz. Tek kelimeyle bu vahşettir. Bütün ailelerimizi, sağduyulu bütün insanlığa ve Kürt halkına sesleniyorum; Mezar taşlarına uzanan her ele karşı birlik olmak gerekiyor. Bu mezarlar biz Kürtlerin onurudur. Bu onuru çiğnetmeyeceğiz” dedi.

KAÇMAZ: KÜRDÜN İRADESİNİ KIRMAK HDP’li Hüseyin Kaçmaz da mezarlıklara dönük saldırıları, “Ankara merkezli devreye konulan Kürt düşmanı konseptin parçası” şeklinde yorumladı. Yapılanların, “boyun eğmeyen Kürde duyulan nefretin dışa vurumu” olduğunu ifade eden Kaçmaz, “Tek kelimeyle bu barbarlıktır. 2015 yılında abluka süreçlerinden önce Kürt şehirleri yıkan, talan eden zihniyetin oradaki amacı yalnızca ‘güvenlik’ değildi. O saldırıların sebebi, Kürdün belleğini, aidiyet duyduğu ve güç aldığı alanların yok edilmesiydi. Yani amaç yine sadece fiziki yıkım veya ölüm değildi, aynı zamanda Kürdün iradesini kırmaktı. Yine son bir kaç haftadır sürekli mezarlıklara vahşice ve barbarca saldırılar olduğu haberini alıyoruz. Cenazeye, mezarlıklara saygı istisnasız tüm dinlerde ve ahlaklı toplumlarda ve gruplarda tartışılmaz bir gerçektir” dedi.

ANTİGONE ÖRNEĞİ Mezarlıklara dönük saldırıları Sophokles’in Antigone tragedyasına benzeten Kaçmaz, şöyle devam etti: “2 bin 500 yıl önce Antik Yunan da gerçekleşen benzer bir trajedi ve vahşilik, barbarlık hikayesi vardır. Trajedinin sonunda kralın zulmüne başkaldıran Antigone kazanmıştır. Günümüzde de kazanan haklı Kürt halkı olacaktır. Kürdün mezarına tahammül edemeyen AKP iktidarı ve akıl aldığı ırkçı, faşist müttefikleri, Kürdün belleğine ve değerlerine saldırıyor. Kürt halkı manevi değerlerine bağlı bir halktır. Bu saldırıları yapanlar insanlıktan nasibi almamış barbar zihniyetlilerdir. Eğer barbar olmasalardı, Kürde düşman olmasalardı mezarları bu şekilde paramparça edecek şekilde balyozlarla yıkmazlardı. Bizler bu barbarlığa, vahşete karşı değerlerimize sahip çıkmaya ve her alanda bu vahşetle mücadele etmeye devam edeceğiz.” 11.05.2020

(MA)