top of page

HDP ve İYİ Parti İTTİFAK YAPTIMI, YAPMADIMI?


Adnan GÜLLÜOĞLU

HDP ve İYİ Parti İTTİFAK YAPTIMI, YAPMADIMI?

Akşener'in yeni önerisi farklı etnik ve inanç gruplarının dışlandığı tekçi bir masanın kurulması.Ortadoğudaki gelişmelerden duyulan endişeleri bu öneriyiye dayanak yaparak Bahçeli sonrası oluşacak ülkücülerin birliğinin Asena'sı olmaya kendini hazırlıyor.HDP gibi Akşener'de geçmişte kurdukları ittifakın hesabını kendi tabanlarına veremiyor.Akşener bu yükten kurtulmak, suçlamalardan kurtulmak için HDP-PKK ilişkisini gündeme taşıdı. S.S.Önder marifetmiş gibi kamuoyununda bildiği, 90'ların Akşener'i ile kimilerinin "taktiksel", kimilerinin "anti faşizm" dediği bu ittifak için aracılarlada olsa görüşüldüğünü kanıtlama çabasına girdi.

Ecevit'ten bu yana Üst Aklın oluşturduğu Türkiye'de siyaset sağ ve sol çizgiler ile ayrıştırılıp iktidar ve anamuhalefet arasındaki mücadeleye, yani iki çizgiye indirgenmesi (ABD'de olduğu gibi) isteniyor.Böylece legal alanda alternatif olabilecek, etnik ve inanç farklılıklarını gündeme getirecek, çözüm arayan yeni partilerin önü kesilmiş olacak. Tabanı tekçiliğe karşı sorunları olan partileride etnik sorunlarından uzaklaştırarak sağ ve sol olarak bölüp iki çizgiden birinin peşine takmak,bir lütuf gibi ittifaklarına dahil edip oy potansiyellerini eritmek.Gerektiğindede iktidar ve anamuhalefet OHAL, dokunulmazlıklar ve sınır ötesi operasyonlarda olduğu gibi ortak tavır almasının nedenide budur.

Son seçimdeki ilkesiz kurulan ittifaklardaki amaçta buydu ve S.S.Önder gibi düşünenlerin katkısı ile başarılı bir şekilde uygulandı.

Kim bu Sırrı Süreyya Önder?Neden Güney yönetimine Temelli, Nursel Aydoğan ve diğer HDP yöneticileri gibi düşman? Atama ile kimlerin adına milletin vekili yapıldılar?S.S.Önder'in Gezi olayları, İmralı görüşmeleri ve Barış Sürecindeki üstlendiği misyon neydi?HDP adına kullandığı bu gücü nereden aldı?Akşener'in tekçilerden oluşmasını istediği, iki partili sisteme alternetif olabilecek, tekçi partilerin yer aldığı masa gündeme gelince neden yeniden kendine rol biçip sahneye çıktı?

S.S.Önder ve onun gibi düşünenler endişeli.Endişelerinin nedeni böyle bir masa kurulursa, buna tepki olarak masa dışında kalan, bu gün sağ ve sola bölünmüş etnik ve inanç grupları kendi gerçek sorunları ile yüzleşip başbaşa kalacaklar.Yeni arayışlara girerek kendi sorunlarının çözümü için tek alternatifin legal platformda birlik olmaları gerçeğini anlayacaklar. CHP ve İyi Parti ile yapılan ittifak ile söylendiği gibi iyiden yana değişen bir şeyin olmadığını Endişeliler, çünkü HDP tabanı artık oynanan ayak oyunlarının farkında.Endişeliler, seçim sonrası artık ittifak anlayışının eskisi gibi ilkesiz ve yazıya dökülmeden olmayacağı HDP tabanında ve dışında tartışılmaya başlandı. S.S.Önder gibi düşünenlerin endişesi sol adına artık etnik ve inanç gruplarını kendi içinde bölemeyecekleri, birlik olmalarının önüne geçemeyecekleri gerçeğinin ortaya çıkmasıdır.İçlerinde iyi niyetli olanlar olsada S.S.Önder ve onun gibi düşünenlerin siyasetteki temsil ettikleri yer tekçi anlayışın sol kanadıdır. A. Güllüoğlu 17.Mayıs.2020

bottom of page