top of page

DALKURD’A DESTEK OLMAK GEREKİR


DALKURD’A DESTEK OLMAK GEREKİR

Avrupa'nın en büyük Kürt futbol takımı olan DALKURD’un yükselişi Türk yetkililerini tedirgin etti.

Geçen yıl İsveç liginde 1.lige çıkarak adından söz ettiren Kürt futbol kulübü, maddi olanaksızlıklar yüzünden bu yıl ne yazık ki küme düştü. Bunun nedeni takımın ciddi şekilde ekonomik sıkıntı çekmesi olarak gösterilmektedir. Adı Kürtlerle anılan tek özgün spor kulübü olan DALKURD, bugüne kadar Avrupa’da önemli başarılarla adından söz ettirmeyi başarmış, bu yönüyle de kulüp Kürtlerin gurur kaynağı haline gelmiştir.

DALKURD’un bu yükselişi karşısında ona sponsor olmayı kabul eden Çin’in dev telekomünikasyon şirketi HUAWEİ başlangıç olarak 40 bin dolar nakdi yardım yapmaya karar verdi. Bu girişim Türk yetkilileri tarafından “kabul edilemez” görülerek “HUAWEİ bu sponsorlukta ısrar ederse” şirketin Türkiye’deki yatırımlarının engelleneceğini belirtmiş ve bu nedenle HUAWEİ de DALKURD’A sponsor olmaktan vazgeçmek zorunda kalarak yardımlarını kesmiştir.

Bu durum centilmenliğe, spor ahlakına ve uluslararası hukuka ters düşmektedir. Türk yetkililerinin bu “anti Kürt” tutumu tüm Kürtler tarafından esefle karşılanmaktadır. Böylesi bir şantaj hukuk devleti iddiasında olan bir ülkeye yakışmaz. Kürt düşmanlığı hiç kimseye yarar sağlamaz.

Türk yetkililer DALKURD’u engellemekle bindikleri dalı kesiyor. Hala milyonlarca Kürd’ün oyuna, vergisine ve sadakatine muhtaç olan bir sistemin böyle bir girişime izin vermemesi Türkiye’nin prestijini ciddi ölçüde sarsar. Bu tür şantajlarla DALKURD engellenemez ve derhal düşmanca olan bu tutumundan vazgeçilmelidir.

HAK-PAR olarak başta diaspora Kürtleri olmak üzere tüm Kürtleri DALKURDA sahip çıkmaya çağırıyoruz.

DALKURD’u yaşatmak ve ona destek olmak onur meselesidir.

Hak ve Özgürlükler Partisi olarak diyoruz ki, DALKURD Spor Kulübü yetkilileri en yakın bir zamanda tüm dünyadaki Kürtler arasında bir “yardım ve dayanışma” kampanyası düzenlemelidir.

DALKURDU yaşatmak için her yurtsever Kürt kendi olanakları ölçüsünde bu futbol kulübüne destek olmalıdır.

HAK-PAR olarak böyle bir kampanya düzenlenmesi durumunda gerek yurt içinde ve gerekse de yurt dışında taraftarlarımızla birlikte üstümüze düşeni yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız.

DALKURD’A yönelik bu düşmanca tutumu kınıyoruz. 16.05.2020

HAK-PAR

Basın Bürosu

bottom of page