top of page

BUKALEMUN VE SİYASET


Adnan GÜLLÜOĞLU

BUKALEMUN VE SİYASET

Başlığa bakarak yazıyı okumadan ne alaka demeyin.Bildiğiniz gibi Bukalemun kendini korumak ve avlanmak için renkten renge girerek kendini kamufle eder.Amacına ulaştıktan sonrada doğası gereği kendi rengine döner.Bizdeki siyasilarinde gerçek yüzleri ancak amaçlarına ulaştıktan sonra ortaya çıkıyor.

Türkiye'de egemen olan oligarşik anlayışın çizdiği sınırlar içerisinde (ABD'de olduğu gibi iki parti üzerinden) sağ ve solda ilkelerden yoksun, Bukalemunu kıskandıracak şekilde renkten renge bürünen bir anlayışla siyaset yapılıyor.Gerektiğinde dindar geçinen Kemalist,Kemalist geçineni dindar olabiliyor.

Bukalemun'a taş çıkartan siyasilere verilecek birçok örnekten biri Ekrem İmamoğlu. Üzerine söyleyecek söze gerek bırakmayacak şekilde ifadesini bulan aşağıdaki resim İmamoğlunu anlatmaya yetiyor.

Diğer örnek geldiği yeri unutan ÖDP'nin eski genel başkanı ve Millet İttifakının (CHP+İYİ PARTİ) İst.Beyoğlu Belediye başkan adayı Alper Taş.İyi Parti'ye yaptığı destek ziyareti anlaşılan yetmemiş.Seçim sonrası "Cumaya gitseydim seçimi kazanırdım."diyor.Anlaşılan geç kalmış.

İlkesiz siyasete bir diğer örnek cefakar ve vefakar tabanı ayrı tutarak eleştirdiğimiz HDP yönetiminin bunlara verdiği ilkesiz destekti.Biz eleştirenlere verilen yanıtta"Her şey güzel olacak,şimdi eleştiri değil birlik zamanı."denmişti.

Bir şaman öğretisi derki "DERS ÖĞRENENE KADAR DEVAM EDER."Peki dersi öğrendikmi? Yoksa Oligarşik yönetimin çizdiği sınırlar içinde ilkesiz siyaset yapmaya devammı?A. Güllüoğlu 5.Nisan.2020bottom of page