top of page

BİRLİK, TARİHTEN DERS ALMASINI BİLENLERİN EN CİDDİ SORUNUDUR.


BİRLİK, TARİHTEN DERS ALMASINI BİLENLERİN EN CİDDİ SORUNUDUR.

Adnan GÜLLÜOĞLU

Birlik kavramı egemenler tarafından inanç yada ideoloji kullanılarak yıllardır "Ümmet, Barış ve Kardeşlik" gibi benzeri içi doldurulmayan boş söylemler ile nasıl bölünmelere yol açtığını artık görmeliyiz.Eşitlik olmadan bu kavramların anlamı yoktur. Kürd'ler eşit olmak istiyorsa ilk evvela ortak ulusal taleblerini ilkeleştirip sağı ve solu ile birlik olmalıdır.

Birlikten kastım aynı çatı altında, içiçe geçmek değildi. İnanç ve ideolojik yapılanmaların ortak olan ulusal talebleri için birlikte, bölünmeden tavır almasını sağlamak olmalıdır.

Geçmişten kalan acı deneyimlerden ders almak yerine yapılan yanlışları bugüne taşımak ile birlik savunulamaz. Günümüzde birlik çabaları sürerken fitili biryerlerden yeniden ateşlenen kürd sağı ve solu arasındaki kısır, anlamsız, hakaret içeren tartışmalar kişisel düzeydede olsa devam ediyor. Saygı duyulması gereken önderlerin geçmişte verdiği mücadelenin o günkü şartları göz önüne alınmadan acımasızca eleştiriliyor.

Bazı arkadaşlar bilerek, yada bilmeyerek ortak olan ulusal talebleri bir yana bırakmış,yaratılan bu girdabın içinde dolanıp duruyor. Sağ ve solcu düşünce arasındaki mücadele binlerce yıldır devam ediyor, bundan sonrada devam edecektir. Asimilasyon sorunu başta olmak üzere ulusal talebler çözüm için beklerken kendi içinde bölünmeye yol açan sağ ve solu tartışarak öne çıkarmanın gelinen bu aşamada anlamı ve yeri ulusal mücadelede olmamalı. Arzu edilen ulusal haklar için legal mücadeleyi önemseyenler birlik olmayıda önemsemelidir.Çünkü birlik olmak şartı ile ancak mevzi kazanılır.Bunun içinde eleştiri yaparken kullanılan dile dikkat etmek sorumluluk gereğidir.

Son İstanbul seçimi değerlendirildiğinde spontanda olsa oy birliğinin nelere kadir olduğu ortaya çıktı. Bu seçim sonuçları ile alınması gereken derslerle doludur. Kısaca sol kesiminde yer alan ve dindar kürdlerin AKP'ye olan tepki oylarının toplamı CHP'nin seçim kazanmasını sağladı.AKP geriledi ve CHP öne çıktı. Seçim sonrası hiçbir şeyde kürdler açısından "güzel" olmadı. Çünkü bu destek birlik içinde değil ayrı ayrı ve kendiliğinden oldu.Ulusal talebleri içermeyen ve sadece AKP karşıtlığına dayanan, seçim sonrası bağlayıcılığı olmayan bir destekti.

Kürdler sağı ve solu ile birlik olmaları halinde yapılacak olan genel seçiminde sonucunu belirleyecek güce sahibtir. İktidar olmak isteyen her partinin kürd oylarına ihtiyacı var.İstanbul seçiminden kürdler açısından birşey çıkmasada, sonucun ortaya çıkardığı önemli bir gerçek budur.

Yasal mücadelede birlik olunması halinde Anayasal teminat ve Ana Dilde Eğitim gibi haklarını yazıya dökerek destekleyen partiler ile ilkeli ittifak kurulur,haklar elde edilir. Yoksa çok partili sistemden bu yana egemenlerin kurduğu düzen içinde kürdler sağda ve solda bölünüp durur.A. Güllüoğlu 21.Mart.2020

bottom of page