top of page

BAYDEMİR NE DEDİ?YAPTIĞI ÖZELEŞTİRİMİ?


Adnan GÜLLÜOĞLU

BAYDEMİR NE DEDİ?YAPTIĞI ÖZELEŞTİRİMİ?

Dikkatle Baydemir'in yaptığı açıklamayı yeni bir bakış ve çözüm önerisi varmı diye dikkatli bir şekilde okudum. Bir dönem Belediye Başkanı ve sonrası millet vekili olarak temsil ettiği HDP'ye, stratejisine karşı muhalif olan birçok aydın ve düşünürün eleştirileri toparlamış.Yıllardır söylenen bu eleştirileri toparlayıp tekrar ediyor.

Malzeme insan olduğu için siyasilerin almış oldukları yanlış kararların sonucu yaşamlar parçalanıp maddi, manevi ve can ilede bedeli ödeniyor.Buna rağmen yaşamda olduğu gibi siyaset yapanlarda hata yapabiliyor,yada yapılan hatalara ortak olabiliyor. Yapılan sonucu belli yanlışların tekrarına ve yapılan eleştirilere Baydemir gibi o dönemde söz ve yetki sahibi olanların kulakların tıkadığını ne yazıkki birçok kere şahit olduk. Siyasette halkın güvenini yeniden kazanmak ve yapılan ideolojik ve stratejik hatalardan arınmak için siyasilerin yapması gereken özeleştirisini vermektir.Yapılan ideolojiden kaynaklanan stratejik hatalara açık yüreklilik ile değinmeden özeleştiri verilemez.

Özeleştiri vermek siyasilerin halkına duyduğu saygıdır,erdemdir ve yürek işidir. Özeleştiri samimiyettir, günah çıkarma asla değildir. Özeleştiri hataların tekrarlanmayacağına dair kendi halkına verilen bir güven ve garantidir.Özeleştiri vetmek onurlu bir davranıştır. Yapılan hataların kaynağı olan ideoloji ve strateji açıklanmadan sazı eline alıp "U" çizerek başka makama geçmek ile özeleştiri verilmez. Baydemir şimdi siyasette HDP'ninmi yanında, yoksa HDP'yi eleştirenlerininmi yanında?

Baydemirin açıklamaları kelimesi kelimesine HDP'ye yıllardır yapılan eleştirilerin tekrarıdır dedik. Açıklamalarında samimi ise neden geçmişe dönük yapılan siyasi hataları açıklamıyor?Diyelimki bütün uyarılara rağmen sessiz kaldı. Söz ve yetki sahibiydi, sessiz kalınca yapılanlara ortak olmadımı?

Örneğin özeleştiri vermek istiyorsa Belediye Başkanı olduğu dönemde Amed'de göz göre göre tek kurşun ile infaz edilen benim gözümde 5 noluda onurlu dik duruşu ile yad ettiğim arkadaşım Hikmet Fidan'ın neden katledildiğini nedenleri ile birlikte açıklayabilir ve ailesinden cenazesinin taşınmasına engel olunup ambulans vermediği için özür dileyerek başlayabilir. A. Güllüoğlu 27.Mayıs.2020

bottom of page