top of page

Ankara’da üniversite öğrencisi ırkçı grubun saldırısına uğradı

Son dönemde saldırılarla gündeme gelen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi olan Ulaş Can Taylan Arguç, dün ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldı.

Arguç, uğradığı saldırıyı Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

Sıhhiye metro çıkışında bir arkadaşını beklediği sırada, üniversitede sol görüşlü öğrencilere yönelik tehdit ve saldırıları kışkırttığını öne sürdüğü Abdurrahman G. ve Furkan D. ile onların “reis” dedikleri Kubilay adındaki kişinin bir anda kendisine arkadan saldırdıklarını belirten Taylan, sonrasında yaşananları şöyle dile getirdi:

“Bana vurmaya başladılar ben de karşılık verdim. Bu sefer benim PKK’li olduğumu söylediler. Bunun üzerine sonra civardaki esnaf da bana tepki göstermeye başladı. Esnaflardan bazıları daha önce devrimci öğrencilere döner bıçağıyla saldırmıştı. Bunların desteğiyle bana saldırmaya devam ettiler. Arkadaşımın gelmesi üzerine kaçtılar.”

Uğradığı saldırı sonrası arkadaşı ile birlikte okula girdiklerini söyleyen Arguç, haber verilmesine rağmen polislerin olay yerine gelmediğini belirtti.

Elmacık kemiği kırıldı

Bir süre sonra okuldan çıkıp hastaneye gittiklerini aktaran Arguç, yapılan muayene ve tetkiklerde elmacık kemiğimin kırıldığı ve yüzünde zedelenmelerin oluştuğunun tespit edildiğini ifade etti.

Arguç, akabinde polis eşliğinde karakola giderek kendisine saldırıda bulunan kişiler hakkında şikayetçi olduğunu ifade etti.

Şikayetçi olmasına rağmen saldırganların ceza almayacağı düşüncesinde olan Arguç, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “Savcılık sürecinde ceza almayacaklarından eminiz çünkü bizi terörist olarak lanse edip, saldırılarını meşrulaştırma peşindeler. Ama biz sadece öğrenciyiz.”

Arguç ayrıca, üniversite yönetimini de bu saldırılar karşısında sessiz kalmakla suçluyor.

(GAZETEKARINCA)

bottom of page