top of page

Yezidi kadın istismara uğradığı IŞİD ile yüzleşince baygınlık geçirdi

14 yaşındayken IŞİD’li bir teröristin cinsel istismarına uğrayan Yezidi kadın, bu terörist ile yüzleşti. Genç kadın teröriste, “Senin çocuklarının yaşındaydım. Hayallerimi çaldın” dedi ve daha sonra baygınlık geçirdi.

Aşvak Hacı Hamid adlı Yezidi kadın, 14 yaşındayken IŞİD’li bir terörist tarafından cinsel istismara uğradı. Bu terörist ile Irak’ta yüzleşen kadının videosunu, geçtiğimiz yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Yezidi Nadia Murad’ın kardeşi aktivist Murad İsmail çekerek Twitter adresinden paylaştı. Bu video sosyal medyada gündem konusu olurken, Avşak Hacı Hamid göz yaşları içinde, “Bunu bana neden yaptın? Çünkü ben Yezidi’yim değil mi?” dedi.

Daha sonra IŞİD’li teröristin kafasını kaldırarak gözlerinin içine bakmasını söyleyen kadın, “Senin bir kız kardeşin var mı? Hislerin var mı? Onurun var mı?” diye sorduktan sonra, “Hayatımı mahvettin. Beni istismar ettiğinde 14 yaşındaydım. Senin çocuklarının yaşındaydım. Hayallerimi çaldın. Bugün adaletsizlik, kahır ve yalnızlık yaşamanın sırası sizde.” ifadelerini kullandı ve bayıldı.

“KORKUDAN KONUŞAMADIM”

Independent’te yer alan bilgilere göre, IŞİD’in 2014 yılında Irak’ın kuzeyinde bulunan Yezidilere karşı yaptıkları katliamdan sonra ailesi ile birlikte Almaya’ya sığınan Aşvak Hacı Hamid’in, Musul’da kendisini esir tutan IŞİD üyesi ile Almanya’da karşılaşması, 2018 yılında Almanya’da büyük ses getirdi ve uzun süre gündemde kaldı. Hamid bu olayı, InfoMigrants adlı internet portalına yaptığı açıklamada, “Irak’tan, beni kaçıran adamın o çirkin yüzünü artık görmek zorunda olmamak ve bana onu hatırlatan her şeyi unutmak için kaçtım. Onunla Almanya’da karşılaştığımda şoke oldum. Onu ilk kez 2016’da gördüm. İkinci kez karşılaştığımızda bana yaklaşarak, ‘hakkındaki her şeyi biliyorum’ dedi. Korkudan konuşamadım.” diyerek anlattı.

“KENDİMİ ALMANYA’DA GÜVENDE HİSSEDEMİYORUM”

Kendisini esir tutan ve cinsel istismarda bulunan terörist ile karşılaştıktan sonra kendisini Almanya’da güvenli hissetmediğini söyleyen Hamid, “Onunla karşılaşmasaydım. Almanya’da kalırdım. Meslek eğitimimi tamamlayarak Almanya’da normal bir hayat sürdürmek istiyordum.” dedi.

Hamid, Almaya’yı terk ederek Irak’a dönmüştü.

HABER.COM

bottom of page