top of page

Bask özerk bölgesi, Katalonya’daki girişimlerden esinlenerek bağımsızlık yanlısı bir karar aldı!

Bask Özerk Parlamentosu’nda iktidardaki Bask Milliyetçi Partisi (PNV) ve ikinci büyük parti olan EH Bildu koalisyonunun oylarıyla kabul edilen kararda, “kendi geleceğine karar verme hakkı” savunuldu.

Söz konusu karar metninde, Bask ve İspanyol devleti arasındaki ilişkilerin bundan sonra ‘eşitlik, iki taraflılık ve anlaşmaya’ dayalı olacağı belirtildi.

Katalonya’da bağımsızlık referandumu girişimleri için kullanılan “kendi geleceğine karar verme hakkı” ifadesine yer verilen karar metninde, “bu hakkın vazgeçilmez” olduğu vurgulandı.

Bask Yurdu ve Özgürlük (ETA) mahkumlarının Bask bölgesindeki cezaevlerine nakil edilmeleri, ağır hasta olanların ise serbest bırakılmaları da talep edildi.

KATALONYA’DA BAĞIMSIZLIK KARARI SÜRÜYOR

İspanya’daki 17 özerk yönetim arasında en geniş özerklik haklarına sahip olan Bask’taki siyasi partiler, “Guernica Statüsü” olarak adlandırılan ve 1979’da kabul edilen Bask özerk yönetim statüsünün yenilenmesi gerektiğini belirtiyor.

Son olarak 26 Kasım’da bazı kararlar alan Katalonya Özerk Parlamentosu, monarşi karşıtlığı ve “kendi geleceğine karar verme hakkını” genel kurulunda görüşüp oylamakta meşru olduğunu belirtmişti.

iznews

bottom of page