top of page

Şili’de polis saldırılarını belgeleyen kadın gazeteci öldürüldü

Hazırlayan: Elif GÖRGÜ

Şili’de halk protestolarına katılan ve polisin gözaltına aldığı Pandomim Sanatçısı Daniela Carrasco’nun (36) işkence edilmiş cansız bedeninin bulunmasına yönelik tepkiler sürerken, protestoları izleyen bir kadın gazeteci de evinde ölü bulundu.

Başkent Santiago’da, Albertina Martínez Burgos isimli 38 yaşındaki fotoğrafçı ve gazetecinin, 22 Kasım günü evinde ölü bulunduğu, bedeninde şiddet izlerine rastlandığı ve savcılığın olayı cinayet olarak araştırdığı öğrenildi.,

Şili basınına göre, Martinez Burgos beş haftadan uzun süredir devam eden halk protestolarını takip ediyor, özellikle de Şili askeri polisinin (Carabineros) protestoculara yönelik saldırılarını kayıt altına alıyordu.

Savcılıktan yapılan açıklamada soruşturmanın cinayet soruşturması olarak sürdürüldüğü ve gazetecinin çektiği fotoğraflarının ve ilgili malzemelerinin de çalındığının tespit edildiği belirtildi.

Şili’de Ekim başında metro zammına karşı başlayan öğrenci eylemleri polis şiddeti nedeniyle halkın öfkesine neden olmuş ve ülke geneline yayılarak bir ayı aşkındır süren sağcı-neoliberal hükümete karşı halk protestolarına dönüşmüştü. Gösteriler sırasında 23 kişi hayatını kaybederken, 1218 kişi yaralanmış ve 9 bin 203 kişi gözaltına alınmıştı. Yaralananlardan en az 230'u, polislerin kullandığı havalı silah mermilerinin yüzlerine isabet etmesi sonucu görme yetisini kaybetmişti.

Evrensel.net

bottom of page