Bilim insanlarından korkutan uyarı: "Ölümcül virüsün yayılmasını tetikliyor'

Bilim insanları yaptığı araştırmada küresel ısınma ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen Kuzey Kutup Bölgesi'nde ölümcül bir virüsün yayılmaya başladığı belirtildi.

Küresel ısınmanın en yoğun olduğu bölgelerde ölümcül virüs paniği başladı.

Yıllardır deniz memelilerinde görülen ve binlerce fokun ölümüne yol açan Phocine distemper virüs (PDV) olarak bilinen virüsün son zamanlarda Alaska’daki su samurlarında da çıktığı fark edildi.

VCalifornia Üniversitesi Davis Veteriner Fakültesi’nden uzman bir ekip, enfekte olan Avrupalı fokların, buzulların erimesi sonucu oluşmuş kanallar yoluyla Rusya’nın kuzeyi ve California’nın kuzeyi boyunca yolculuk yaptığını belirledi.irüsün nasıl yayılabildiğini araştırmak isteyen bilim insanları oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştı.

California Üniversitesi Davis Veteriner Fakültesi’nden uzman bir ekip, enfekte olan Avrupalı fokların, buzulların erimesi sonucu oluşmuş kanallar yoluyla Rusya’nın kuzeyi ve California’nın kuzeyi boyunca yolculuk yaptığını belirledi.

Uzmanlara göre buzul seviyesindeki değişim kutuplarda yaşayan fokların daha önce hiç bulunmadıkları bölgelere gitmesine yol açtı. Phocine distemper virüsünün (PDV) görülmesinin de bu yolculuğa bağlı olabileceği ifade edildi. Uzmanlar virüsün 2003’te Kuzey Büyük Okyanus’ta görüldüğünü, 2009’da da zirve yaptığını tespit ederken salgın ile birlikte 30 bin kadar fokun öldüğü tahmin ediliyor.

CNN