top of page

KKTC'den Bahçeli'ye yanıt: Akıncı'yı faşizan bir dil ve üslup hedef aldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla ilgili sözlerine tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Barış Burcu, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün uzun yazılı bir açıklama yapmış, bu açıklamasında neredeyse saldırmadığı ülke ve kişi kalmamış ve bir bölümünde de çok çirkin bir şekilde Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’yı da faşizan bir dil ve üslupla hedef almıştır” ifadesini kullandı.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ HALKINI EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİYOR’

Bahçeli’nin Akıncı’yı “Kıbrıs Türklüğüne ihanet” ile suçlamasını eleştiren Burcu, “Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı, Devlet Bahçeli’nin iddia ettiği gibi Kıbrıs Türklüğüne ihanet eden bir lider değil, tam tersine Kıbrıs Türk halkının bağrından çıkan, halkımızın meşru hak ve çıkarları ile onurunu her şeyin üstünde tutan ve çağdaş Kıbrıs Türk halkını en iyi şekilde temsil eden bir liderdir” dedi.

Cumhuriyetin ilanının yıl dönümü kutlayan Burcu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Atatürk ilkelerine aykırı çağ dışı bu zihniyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıldönümünde gerçekten vahim ve düşündürücü bir durumdur. Kıbrıs Türk halkı, uzun yıllardan beridir Atatürk ilkelerini gönülden içselleştirmiş bir halktır. Atatürk Türkiye’sinin bütün bu çağ dışı anlayışları aşacağına ve büyük önderin işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşacağına olan inancımızla, birkaç gün sonra kuruluş yıldönümü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. yılını da bu vesileyle kutlarız.”

NE OLMUŞTU?

MHP lider Devlet Bahçeli, bugün yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri harekatla ilgili “1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir” sözlerine tepki göstermişti.

Bahçeli, “KKTC Cumhurbaşkanı çirkef ve çirkin mesajlarıyla Kıbrıs Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı’nı aynı kefeye koyarak oturduğu koltuğa, dökülen şehit kanlarına, Kıbrıs Türklüğüne ihanet ettiğini kanıtlamıştır. Nitekim uyuyan Komünist uyanmış, zalimlerle birlikte eşzamanlı olarak devreye girmiştir” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Duvar

bottom of page