top of page

Rojava’daki Türk vahşeti İsveç medyasında

“Savaşın içinden imdat çığlığı” manşetini atan Expressen gazetesi, Türk devletinin bombalamaları sonucu vücudu yanan 13 yaşındaki Muhammed ve işgalde yaralanan sivillerin fotoğraflarını yayımladı.

Gazetenin internet sitesinde “Bu ateşkes değil- etnik temizlik” başlıklı haberde de ABD ve Türkiye arasında varıldığı söylenen anlaşmanın blöf olduğu, Türk devleti ve beraberindeki çetelerin Kürtlere saldırılarını sürdürdüğü belirtildi.

Expressen muhabiri Magda Gad ve fotoğrafçı Niclas Hammarström, Türk devletinin bombaladığı hastaneye girerek hastane görevlileri ve yaralılarla görüştü, çektikleri fotoğrafları yayınladı.

Gazetede yapılan yorumlarda Türk devletinin hastaneyi bombalayarak uluslararası yasalara göre savaş suçu işlediği belirtildi.

İçinde askeri güçler bulunsa bile hastanelere saldırılamayacağı ve sivillerde görülen yaralanmaların Türkiye'nin beyaz fosfor kullandığı şüphesine yol açtığı belirtildi. Uluslararası kurumların Türkiye'nin Serêkaniye'de savaş suçu işlediği iddialarını araştırması istendi.

ANF

bottom of page