Demokrat Parti başkanlık adayları Kürtleri terk eden Trump'a ateş püskürdü

Gelecek yıl yapılacak ABD başkanlık seçimleri için Salı günü kameraların karşısında geçen Demokrat Parti adayları ABD birliklerini Suriye'den çeken ve Kürtleri yalnız bırakan Başkan Donald Trump'a sert tepki gösterdi.

Rudaw Televizyonu'nun internet sitesinde yayınlanan habere göre adaylardan Senatör Amp Klobuchar, Trump'ın 2016 seçimlerindeki sloganı 'ABD'yi yeniden büyük yapacağız.' sloganını kullanarak, 'Ondan duymak istiyorum, Kürtleri neden bir katliamla yüzyüze bıraktı. Ve bu şekilde ABD nasıl yeniden büyük olacak' diye konuştu.

Ohio'daki CNN stüdyolarında yapılan programda ağırlıklı olarak sağlık sistemi ve Trump için yapılacak olan görevi kötüye kullanma soruşturması gündeme geldi.

Programın sonunda sunucu Anderson Cooper adaylardan Trump'ın Suriye'den birlikleri çekme kararını yorumlamalarını istedi. Suriye konuşmasına eski başkan yardımcılarından Joe Biden'e 'ABD birliklerini Suriye'ye yeniden gönderip göndermeyeceğini' sorarak başladı. Cooper'ın ısrarı üzerine önce kaçamak cevap veren Biden, 'Ben olsaydım hemen çekmezdim.' dedi.

Irak savaşı gazilerinden ve ABD dış politikasına sert eleştiriler yönelten Kongre üyesi Tulsi Gabbard, Trump'ın Suriye'den çekilme şeklini eleştirerek konuyu 'rejim değiştirme savaşı'na dönüştüren Türkiye'nin operasyonuna getirdi. Gabbard, 'rejim değiştirme savaşı'nın diğer bir olumsuz sonucu ise Kürtler Türkiye tarafından katledilmesidir.' dedi.

ABD, Suriye iç savaşında pek çok farklı grubu destekledi fakat Trump 2017'de CIA'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırmasını durdurdu. O tarihten itibaren ABD, Suriye Demokratik Güçleri'nin(SDG) IŞİD'e karşı operasyonlarına odaklanmıştı.

Gabbard, ABD'nin Ortadoğu'daki operasyonlarına ve Washington'ın Suudi Arabistan'ı desteklemesine karşı çıkıyor. Daha önceki tartışma programında Gabbard, Trump'ı El Kaide'ye yardım etmekle suçlamıştı.

Bu yıl başında Gabbard, Suriyeli Kürt lider ve SDG eş başkanı İlham Ahmed'i Trump'ın yaptığı ulusa sesleniş konuşmasını dinlemesi için Washington'a davet etmişti.

Senatör Elizabeth Warren da ABD'nin askerlerini çekmesine destek verirken, tıpkı Gabbard gibi çekme şeklini eleştirdi. Warren, 'Ben Ortadoğu'da askerlerimiz olması gerektiğine inanmıyorum, fakat bunu doğru yoldan yapmalıyız.' dedi. Warren, 'O (Trump) Suriye'deki en büyük insani krizi meydana getirdi. IŞİD'e başka bir sıçrama tahtası meydana getirdi.' diye konuştu.

Afganistan'da savaşan gazilerden South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg, ABD'nin Suriye'de askeri olarak bulunması gerektiğini söyledi.

Küçük bir uzmanlaşmış, istihbarat kapasitesine sahip özel operasyon gücü, şu anda bir soykırımın başlangıcında olan ve IŞİD'in yeniden doğduğu topraklarda bulunabilirdi.

Buttigieg, savaş gazisi rakibi Gabbard'ın sözlerine tepki göstererek, 'ABD'nin varlığının sonucu olarak Suriye'de katliam yaşanmıyor.' dedi. Gabbard ise cevap olarak, Buttigieg'in ABD birliklerinin belirsiz bir süre boyunca Suriye'de kalmasını istediğini belirterek Esed rejimini devirmenin ise El Kaide'yi desteklemeye benzediğini öne sürdü.

İki hafta önce kalp krizi geçiren Senatör Bernie Sanders ise enerjik bir konuşmayla Kürtlere saldıran ve büyük bir katliam yapan Türkiye'nin artık ABD'nin dostu olmadığını,

Diğer adaylar San Antonio Belediye Başkanı Julian Castro ve Senator Kamala Harris de Trump'ın birlikleri çekmesinin IŞİD militanlarının hapishanelerden kaçmasına yol açtığını öne sürdüler.

Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Biden ve Warren önde giderken arkalarından da Sanders geliyor.

AHVAL