top of page

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: "Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır''

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barış Pınarı operasyonuna yönelik açıklamalar yaptı. Akıncı ''şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır'' dedi.

Fırat'ın doğusunda sürdürülen operasyonun 4. gününde açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "1974 Kıbrıs Barış Harekatı"nın da bir savaş olduğunu ifade etti.

"BARIŞ PINARI DESEK DE..."

Akıncı, "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir" ifadelerini kullandı.

FUAT OKTAY'DAN KINAMA

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "Barış Pınarı Harekatı"na yönelik açıklamalarına ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşımda bulundu. Akıncı'nınTürkiye'nin yanında olmayan talihsiz bir açıklama yaptığını vurgulayan ve esefle kınadığını belirten Oktay, "1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda, bölgeye barış ve huzurun getirilmesi amacıyla yapılan kahraman ordumuzun mücadelesi ile bugün Suriye’de Barış Pınarı Harekatı ile verdiğimiz mücadele aynı ruhla yapılmaktadır. Akıncı’nın cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı açıklama tarih bilinci ve bilgisi yoksun bir açıklamadır. Bu talihsiz açıklamanın Kıbrıs Türkü'nün görüşünü yansıtmadığına inanıyorum. Ülkemizin yürüttüğü haklı mücadeleyi hiçe sayan bu yaklaşım, kalpleri her zaman Türkiye ile atan Kıbrıs Türk halkının vicdanında mahkum olacaktır. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın açıklamaları Boğaz Şehitliği'nde koyun koyuna yatan mücahit ve Mehmetçiklerimizin kemiklerini sızlatmıştır" ifadelerini kullandı.

Evrensel.net

bottom of page