top of page

Başkan Barzani’den Irak’taki protestolarla ilgili açıklama

Başkan Mesud Barzani, Irak Eski Başbakanı ve Ulusal Koalisyon Başkanı İyad Allavi ile bir araya geldi.

Başkent Erbil’de gerçekleşen görüşmede, Irak’ın başkenti Bağdat’ın yanı sıra güney kentlerinde yaşanan protesto gösterileri ele alınırken, göstericilere yönelik şiddet kullanımı eleştirildi.

Görüşmenin ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, Başkan Barzani ile Allavi’nin dört maddede fikir birliğine vardığı kaydedildi:

"*Anayasal yol ve demokratik mekanizma dışında siyasi süreçte değişim için başka bir yola başvurulmamalı. Bu çerçeve dışındaki tüm değişiklikler kabul edilmeyecektir.

*Sayın Dr. Adil Abdulmehdi’nin başkanlığını yaptığı mevcut hükümete tam destek veriyoruz ve gelişmelerin kontrol altına alınması, istikrarın sağlanması, yolsuzluğa bulaşanların ve suçsuz halkın kanını akıtanların cezalandırılması için güçlü bir çaba göstermesi çağrısında bulunuyoruz.

*Irak halkının tüm kesimlerinin güvenlik ve onurunun korunması için çağrıda bulunuyoruz. Taleplerin yerine getirilmesi konusunda aramızda tam bir koordinasyon olacaktır.

*Gösterilerde yaşamını yitirenlerin ve zulüm görenlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralıların bir an önce şifa bulmasını ümit ediyoruz. Irak Hükümeti’ne yaşamını yitirenlerin yanı sıra yaralılara tazminat ödemesi için çağrıda bulunuyoruz."

Irak'ta gösterilerin başladığı günden bu yana ölü sayısı 110'u aşarken, 6 binden fazla kişi de yaralandı.

K24

bottom of page