top of page

Dilipak: Ak Parti'de Erdoğan sonrası tartışmalar giderek daha fazla duyulmaya başlandı

Ankara kulisleri AKP'den istifa eden Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın ayrı ayrı kuracakları partilerin etkisiyle hareketli. Yeni süreç AKP içinde tartışma yaratmış durumda. Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak'a göre, AKP'de Erdoğan sonrası tartışmalar daha fazla duyulmaya başlandı. En çok konuşulanlar ise “Soylu”, “damad”, “Binali”.

Temel Karamollaoğlu'nun, AKP'den ayrılarak yeni parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan'la görüşmesinin Saadet Partisi'nin rotasını belli ettiğini Abdurrahman Dilipak, "CHP, HDP, İyi Parti baş başa kaldı. Bu durum İyi Parti için aslında hiç de iyi olmadı. İyi Parti bu ittifak içinde daha fazla kalamaz" dedi.

İyi Parti içinde bir süredir CHP ve daha çok da HDP konusunda ciddi sıkıntıların varlığından bahseden Dilipak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bu durumu iyi kullanacağını ifade etti.

İyi Parti'nin ittifaktan kopması ile Kemalist çevrelerin HDP rahatsızlığını yüksek sesle dile getireceğini söyleyen Dilipak, "Bu süreç HDP için yolun sonu olabilir" iddiasında bulundu.

AKP kulislerine ilişkin bilgi veren Dilipak, parti içinde bugünden yarın için Erdoğan sonrası tartışmaların da giderek daha fazla duyulduğunu belirtti. Dilipak, şöyle yazdı:

"SP’nin Babacan’la yakınlaşması bu anlamda AK Parti’nin işine yarayacaktır. Ama öte yandan, AK Parti’den gidenler ya da eski Milli Görüş’çüler için, AK Parti dışında yeni bir adres ortaya çıkmaktadır. Bu ittifak süreci yeni katılımlarla daha da genişleyebilir. Babacan ve Davutoğlu iki ayrı parti kursa da potansiyel olarak aynı ittifak içinde yer alacaktır herhalde. Bu arada, AK Parti içinde bugünden yarın için Erdoğan sonrası tartışmalar giderek daha fazla duyulur olmaya başladı. Gezdiğim yerlerde en çok sorulan soruların başında “Soylu”, “damad”, “Binali” isimleri geliyor. İsimlendirme de bu şekilde."

Ahval

bottom of page