top of page

Sîtav Yayınevi 25 yeni kitabıyla fuara hazır

VAN / Sîtav Yayınevi 21’i Kürtçe 4’ü Türkçe 25 yeni kitabıyla Diyarbakır Kitap Fuarı’na hazır. Kitapevi sahibi Kahir Bateyî, okurlara seslenerek Kürtçe yayınlara sahip çıkmasını istedi.

Sîtav Yayınevi 21’i Kürtçe 4’ü Türkçe olmak üzere toplam 25 kitapla 28 Eylül- 6 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Diyarbakır 7'nci Kitap Fuarına hazır. Toplam 150 kitapla fuara katılacaklarını belirten Sîtav Yayınevi sahibi Kahir Bateyî okurlara seslenerek 100’ün üzerinde yayınevinin katıldığı fuarda özellikle Kürtçe kitaplara ilgi gösterilmesini istedi.

‘4 AYDIR HAZIRLIK YAPIYORUZ'

Yaklaşık 4 aydır fuara hazırlık yaptıklarını dile getiren Bateyî, yayınevlerinin 25 yeni kitapla fuarda olacağını belirtti. Bu kitapların 21’inin Kürtçe 4’ünün ise Türkçe olduğunu ifade eden Bateyî, fuarın bölge halkı için iyi bir fırsat olduğunu vurguladı. Bateyî, “Özellikle Kürtçe okurların bu fuara ilgi göstermesini istiyoruz. Herkesin Kürtçeye sahip çıkması gerekiyor. Kürtçe günden güne yok olmayla karşı karşıya ve kabul etsek de etmezsek de büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Son yıllarda çok sayıda Kürtçe eseri basıldı, basın yoluyla tanıtıldı ama pek ilgi gösterilmiyor. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

‘KÜRTÇE SAHİPLENİLMELİ’

Kürtçe dilinin artık yabancı bir dil haline geldiğini sözlerine ekleyen Bateyî, Kürtçe konuşulmadığından sahip de çıkılmadığın hatırlattı. Bu durumun Kürtler için "ayıp" bir durum olduğunu ifade eden Bateyî, "Bu hem trajedidir hem de büyük bir utançtır. Bir gün tarih bunun hesabını soracaktır. Kürt kurumları bu dile sahip çıkmazsa, Avrupa’dan Türkiye’ye kadar Kürt dili yabancı bir dil olarak kalır ve tarih bu suçun hesabını sorar. Bunun için fuar münasebetiyle Kürt okurlar, Kürt diline ve Kürt edebiyatına sahip çıkılmalıdır. Herkes diline sahip çıkar ve bunu varlık- yokluk mücadelesi olarak görürse Kürtçe dilinin bu gidişatı da değişmiş olur" dedi.

Sîtav Yayınevi’nin Diyarbakır Kitap Fuarı’nda ilk kez okurlarına sunacağı kitaplar şöyle:

*Çîrokên Quncukê Dojehê-Mihemedê Ehmoye Kejo

*Alîkariya Destpêkê- Dr. Erdal Sîpan

*Kaniya Pêncçavî

*Di Dîroka Kurdistanê De Çel-Dennıs Dargul

*Xizêmak- Nûdem Hezex

*Komara Kurdistanê û Mehkemekirina Pêşewa Qazi Mihemed-Seid Veroj

*Kurdîzade Ahmed Ramiz –Seîd Veroj

*Külîlk û Şikevlatu –Mehmet Oncu

*Pêkenokên Gelêrî-Mehmet Oncu

*Serhatî û Serboriyên Kurdan – Mehmet Oncu

*Esir Dünyalar- Fırat Özdemir

*Kayıp Öyküler-Emin Sarı

*Dilka Dayikê-Silêman Feqîyanî

*Siwarê Evînê-Brader Mûsîkî

*Rastnivîsa Kurdî-Halil Aktuğ

*Sêbareya Zindana-1 Cuhû-Menaf Osman

*Guldesteyek Ji Çîrokên- Sadik Hidayet Cafer Açar

*Mİrza Mihemed –Sîlêman Feqîyanî

*Gülistana Min –Ahmet Huseyîn

*Gulşilan- Mehmet Ali Çawlî

*Kenistan – Memê Miksî

*Yasaklı toprakların çocuklarının aşkı- Servet Özkan

*Perdeyê Reş- Qahir Bateyî

*Rüzgar ve Yaprak- Abbas Kiarostami

MA

bottom of page