top of page

Ceren Damar davası: Kadınlar adliye koridorlarına sığmadı

Çankaya Üniversitesinde öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın ilk duruşmasını takip edebilmek için Ankara Adliyesine gelen kadınlar adliye koridorlarına sığmadı. Duruşma öncesi ‘Ceren Damar’a Adalet’ talebiyle basın açıklaması yapan Ankara Kadın Platformu, kadın cinayetlerinde iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamalarına son verilmesini istedi.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinde kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın davasının ilk duruşması başladı. Çok sayıda kadın davayı takip etmek için Ankara Adliyesine gelirken, kadınlar adliye koridorlarını sığmadı. Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla adliye binası önünde bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaptı. “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganı atan kadınlar, Ceren Damar için adalet istediklerini vurguladı.

HİKMET’İN İFADESİNİ DEĞİŞTİRMESİ İYİ HAL İNDİRİMLERİNİN SONUCU

Ankara Kadın Platformu açıklama yapan Hande Köse, Damar’ın öldürülmesinden 4 ay sonra Hasan İsmail Hikmet’in ceza indirimi almak için ifadesini değiştirdiğini hatırlatarak, “Bu durum kadın katillerinin aklanmasını sağlayan iyi hal indirimlerinin bir sonucudur” dedi. Hikmet’in beş yıl önce eski sevgilisini tehdit ettiği gerekçesiyle yargılandığını belirten Köse, “İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmak istenmesi, daha nice kadını erkek şiddetine göz göre göre kurban edecek” dedi.

“BİREYSEL SİLAHLANMA KADINLARIN CAN GÜVENLİĞİNİ YOK SAYIYOR”

Bireysel silahlanmanın önünü açan söylem ve uygulamaların kadınların can güvenliğini yok saydığını kaydeden Köse, “Bireysel silahlanmaya karşı önlem almayan iktidar için kadınların hayatının ne kadar ucuz olduğunu, belinde silah taşımayı ‘erkeklik’ olarak görenlerde, Ceren Damar’ın katlinin silah ve bıçakla okula girebilmesinde görebilmekteyiz” dedi. Damar’ın öldürülmesinin kadına yönelik şiddetin hayatın her alanında giderek etkisini artırdığının bir tezahürü olduğunu ifade eden Köse, kadın cinayeti davalarında iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamalarına son verilmesini istedi. Platform olarak Ceren Damar davasını sahiplendiklerini vurgulayan Köse, davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

KADINLAR ADLİYE KORİDORUNA SIĞMADI

Açıklama sonrası kadınlar duruşmayı takip etmek üzere adliyeye girdi. Adalet için davanın takipçisi olan kadınlar duruşma salonu önünde sığmadı. (Ankara/EVRENSEL)

bottom of page