top of page

İranlı Kürt Behrouz Boochani, Birkbeck Üniversitesi'nde Skype üzerinden ders verecek

Pasifik Okyanusu’ndaki Manus Adası’nda altı yıldır gözaltında tutulan Kürt mülteci Behrouz Boochani İngiltere’deki Birkbeck Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders vermeye başlayacak. Ancak adadan çıkmasına izin verilmeyen Behrouz Boochani dersleri Skype üzerinden verecek.

Boochani, Financial Times’a demecinde, “Öğrenciler ile Skpye üzerinden görüşmeler ve dersler yaptık, ve bunu yapmaya devam edeceğim. Geçen altı yıldan sonra tecrübe ettiklerimi ve hikayeyi bu anlamda dönüştürmenin genç kuşak için önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Üniversitenin hukuk fakültesi dekanı Stewart Motha şse Boochani’nin okul için önemli bir değer olduğunu söylerken, “Kitabının öğrenciler üzerindeki dönüştürücü ve eğitici etkisini gözlemledik” ifadelerini kullandı.

Manus Adası’ndaki yerlilerle birlikte yaşamaya başlayan Kürt mültecinin, cezaevi günlerinde bir yayınevine cep telefonu üzerinden gönderdiği kısa mesajlar geçtiğimiz yıl kitaplaştırılmıştı. “No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison” (Dağlardan başka dost yok: Manus cezaevinden notlar) adıyla basılan kitabın Avustralya’nın en prestijli edebiyat ödülü ‘Victorian Premier’s Literary Award’ı kazanmıştı.

DUVAR

bottom of page