top of page

Esad'dan yeni hamle: Ankara'daki zirve öncesi genel af ilan etti

Yarın Ankara'da yapılacak ve İdlib'in masaya yatırılması beklenen Rusya-Türkiye-İran zirvesi öncesinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan çarpıcı bir adım geldi. Esad, genel af ilan etti.

Ankara’da yarın Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasında yapılacak üçlü Suriye zirvesi öncesinde Şam yönetiminden dikkat çekici bir adım geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, genel af ilan etti.

14 EYLÜL ÖNCESİ SUÇLARI KAPSIYOR

Suriye devlet televizyonu SANA’nın haberine göre Esad’ın bugün ilan ettiği af, belirli şartlar ve koşullar kapsamında 14 Eylül 2019’dan önce işlenen suçları kapsayacak. Esad’ın onayladığı 2019/20 yasama kararı, ülkenin resmi gazetesinde yayınlanması sonrası yürürlüğe girecek.

‘ESAD ANKARA ZİRVESİ HAKKINDA BİLGİ ALDI’

Suriye liderinin, Ankara’daki üçlü zirve öncesindeki hazırlıkları da Rusya’yla ele aldığı açıklandı. Suriye Devlet Başkanlığı Basın Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre Esad, Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev başkanlığındaki heyetle bir araya geldi.

Açıklamada, Esad’ın Ankara’da yapılacak toplantının gündemi konusunda bilgilendirdiği belirtildi. Buna göre Esad, "Rusya’nın Suriye’deki savaşı bitirecek olan çözüme ulaşılmasını uzatmak için bölgedeki ve bölge dışındaki bazı ülkelerin oluşturduğu engelleri kaldırmaya yönelik devam eden çabaları" konusunda da bilgilendirildi.

ArtıGerçek

bottom of page