İngiltere’de halk sokağa çıktı; Johnson kaybetti, erken seçim gündeme geldi

Arif BEKTAŞ Londra

Son 3 yılı Brexit tartışmaları ile geçiren Birleşik Krallık halkları, henüz iki aylık başbakan olan Boris Johnson’ın planlarını bozdu. Dün akşam saatlerinde, yaz tatili sonrası ilk kez toplanan parlamentoda, “Anlaşmasız Brexit”i engellemek için yasa yapılmasını öngören oylama yapıldı. Johnson, partisinden 21 milletvekilinin de karşı oy kullandığı oylamayı 328’e karşı 301 oyla kaybederek yasa hazırlığını engelleyemedi.

Bugünden itibaren milletvekilleri yasa hazırlığı için parlamentoda tartışmalara başlayacak. Avam Kamarası'nın yasama işlemlerini bugün tamamlaması halinde tasarı parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası'na havale edilecek.

Muhalefet partileri Lordlar Kamarası'ndaki süreci hızla tamamlayarak tasarıyı cuma akşamı yasalaştırmayı hedefliyor. Çıkarılacak yasanın, İngiltere ile AB arasında bir Brexit anlaşmasına varılamaması halinde hükümeti AB'den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakacak şekilde formüle edilmesi bekleniyor.

EYLEMLER TÜM ÜLKEYE YAYILDI

Anlaşmazsız Brexit için parlamentoya darbe yapan ve saf dışı eden Johnson’a büyük tepkiler geldi. Başta halk ve emekçiler olmak üzere, muhalefet partilerinin yanı sıra, Johnson’un partisinden de tepkiler yükselmeye başladı. Ülkenin dört bir tarafında gösteriler yapılırken, bir çok şehirde iktidardaki Muhafazakar Parti milletvekillerinin büroları önünde eylemlerin yapılması dikkat çekti.

2003 yılında savaşa karşı yapılan kitlesel eylemlerden sonra, ilk kez Birleşik Krallık’ta bu kadar yaygın eylemler gerçekleşti. Kalabalıkların büyük kesiminin, parlamentoya darbe girişimini protesto etmesi dikkat çekerken, bir çok gösteride AB’den çıkmak isteyen ve kalmak isteyenlerin yan yana, Johnson’ın bu anti-demokratik tutumunu protesto etmesi gözlerden kaçmadı.

15 EKİM’DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR

Dün gece yapılan oylamayı kaybeden Johnson, sonuç açıklanır açıklanmaz, erken seçim için bir önerge sunacağını söyledi. Ana Muhalefet Partisi İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn de, önce anlaşmazsız Brexit yasasını çıkartmak gerektiğini söyledi ve ondan sonra da erken bir genel seçime hazır olduklarını belirtti. Erken genel seçim için 15 Ekim tarihinin belirlendiği öğrenildi.

JOHNSON HEM OYLAMAYI HEM DE ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

Bir önceki başbakan Theresa May’in istifasından sonra, Muhafazakar Parti üyesi yaklaşık 100 bin kişinin oyunu alarak liderlik yarışını kazanan ve seçime girmeden Başbakanlık koltuğuna oturan Boris Johnson, parlamentoda yapılan ilk oylamayı kaybetmiş oldu.

Sabah saatlerinde, Başbakanlık Konutu olan 10 Downing Street’e yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Parlamento binasına girdiğinde 311 milletvekili olan Johnson, binaya girdikten sonra milletvekili sayısının 310 düştüğünü öğrendi. 10 Demokratik Birlik Partisi milletvekili ve 5 bağımsız milletvekilinin de desteği ile çoğunluk olan Johnson ve Muhafazakar Parti, partiden ayrılarak Liberal Demokrat Partiye geçen Phillip Lee’yi kaybetmesiyle, parlamentodaki çoğunluğu da kaybetmiş oldu. İngiltere Parlamentosu’nda toplam 650 milletvekili var.

JOHNSON 21 MİLLETVEKİLİNİ PARTİ GRUBUNDAN İHRAÇ ETTİ

Boris Johnson, aralarında iki eski maliye bakanı ile Winston Churchill’in torununun da bulunduğu 21 muhalif milletvekilini partinin parlamento grubundan ihraç etti.

Öte yandan, oylama öncesi karşı oy kullanacak milletvekillerini bir sonraki seçimde aday göstermeyeceği tehdidini savuran Johnson’ın bu konuda ciddi olduğu ve 21 kişinin erken seçimde aday gösterilmeyeceği belirtildi.

“BORIS PARLAMENTOYU KAPATIRSA BİZ DE SOKAKLARI KAPATIRIZ”

Oylama öncesi yaklaşık 10 bin kişi Parlamento Meydanı’da toplanarak, “Darbeyi durdurun” eylemi yaptı. Birçok grubun çağrısını yaptığı ve bir çok farklı kesimin bir araya geldiği eylemde, Boris Johson’ın istifa etmesi talep edilirken, parlamentoya yaptığı darbe de kınandı.

Brexit yanlıları ve Brexit karşıtlarının da içinde olduğu eylemde en çok atılan sloganlar “Darbeyi durdurun”, “Boris parlamentoyu kapatırsa biz de sokakları kapatırız”, “Muhafazakarlar defolun”, “Demokrasimize saldırıya karşı savaşacağız”, “Genel grev hemen şimdi”, “Genel seçim hemen şimdi” oldu.

Evrensel.net