top of page

Pentegon HSD'nin çekilmesini 'iyi niyet' göstergesi olarak yorumladı

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, Demokratik Suriye Güçleri'nin(HSD) sınır bölgelerinden çekilmesinin Türkiye ile ABD arasındaki 'güvenlikli bölge' anlaşmasına karşın bir iyi niyet gmstergesi olduğunu söyledi.

Reuters'e konuşan Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, HSD'nin Türkiye sınırında çekilmesinin ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmaya karşı gösterdiği iyi niyet göstergesi olduğunu dile getirdi.

Robertson, "Bu plan kuzeydoğu Suriye'de güvenliği sağlayacak, böylece IŞİD'in yeniden ortaya çıkamasını engelleyecektir. Böylece koalisyonun ve ortaklarımızın IŞİD'in kalıcı yenilgisini başarmaya odaklanmasını sağlayacaktır" dedi.

ABD ile Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyi ve Rojava'nın sınır bölgesinden 'güvenlikli bölge' oluşturma anlaşması doğrultusunda YPG ve HSD Serê Kani ve Girê Sipî bölgesindeki güçlerinin geri çekerek yerel birliklere bölgeyi teslim etmişti.

HSD Sözcüsü Mistefa Balî Reuters'e yaptığı açıklamada HSD'nin sınırın 5 ile 14 km derinliğindeki köylerden çekileceklerini ancak kent ve ilçelerde kalmaya devam edeceklerini söylemişti.

Balî açıklamasında ayrıca ABD öncülüğündeki Türkiye ile ABD güçlerinin sınırda Türkiye topraklarını gözleyeceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, sınır güvenliğine ilişkin üçlü anlaşmanın ilk aşamasının gerçekleştiğini duyurdu

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Savunma Bürosu Eşbaşkanı Zêdan El Asî, "Sınır güvenliğine ilişkin Türkiye ve ABD ile yapılan üçlü anlaşmanın ilk aşaması çerçevesinde yapılan anlaşmalar gereği 24 Ağustos itibariyle pratik adımlar atmaya başladık. İlk olarak Serêkaniyê'deki sınır bentleri kaldırılmış, YPG'li birlikler ve ağır silahları yeni noktalarına çekilmiş ve sınır üzerindeki noktalar yerel güçlere teslim edilmiştir" dedi.

Açıklamanın devamında El Asî, aynı aşamanın dün (26 Ağustos) Girê Spî bölgesinde de uygulandığını belirtti.

Rojevakurdistan

bottom of page