Diyarbakır’dan Erdoğan’a ‘Kandil’ yanıtı: Kanıt nerede?

Belediyelerine kayyum atanmasını “irade gasbı” olarak değerlendiren Diyarbakırlılar, “Kandil’e para göndermişler diyorlar, insanın aklı almıyor. Belediyenin attığı her adımı denetleyen devletin görevlileri var. O zaman kanıt nerede?” diye sordu.

Halkların Demokratik Parti’sinin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri eş başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılıp, yerlerine kayyum atanmasına tepkiler artıyor. Diyarbakırlılar, MA’ya konuştu.

"KANDİL KAÇ YILDIR VAR?"

Yurttaşlardan Sırrı Yeni, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden önce belediyelere kayyum atanacağı açıklamalarını hatırlatarak, “Kandil’e para gönderme falan filan yalandır. Mademki para gönderilmiş, belgelerini çıkarsın mahkemeye versin. Kandil kaç yıldır var, HDP’nin parasıyla mı var? Hayır. HDP daha kaç yıldır var?” diye sordu. Fevzi Barba, kayyum atayanların amaçlarından birinin de huzursuzluk yaratma olduğunu kaydederek, “Bugün biz partiye oy verdiysek, bizi yönetmesi için verdik. Oyumuzun bir karşılığı yok mu? Bu durumun ne dinde ne bilimde yeri yoktur” diye konuştu.

"KAYYUM ÇIKIP GİTSİN"

Ayşe Bayın, önce ilçe olarak oy verdiği Bağlar Belediyesinin YSK kararı ile gasp edildiğini ardından atanan kayyum ile Büyükşehir Belediyesinin de gasp edildiğini belirterek, kayyum atanması ile kadınların, halkın iradesinin yok sayıldığını söyledi. İradelerine karşın yapılan saygısızlıktan kaynaklı kayyumları tanımayacaklarını kaydeden Bayın, “Kayyuma karşıyız biz oyumuzu kendimize verdik. Biz kendimizi tanıyoruz, onları tanımıyoruz. Biz karşıyız kayyuma, gitsin. Borçlar yine daha fazla olacak. Biz karşıyız. Kadını yok sayıyor. Çıkıp gitsin bir daha geri dönmesin. İstemiyoruz” dedi.

"İRADEMİZ GASBEDİLDİ"

Yurttaşlardan Leyla Oğuz, seçim yapılıp sonrada iradelerinin gasp edildiğini belirterek, “Seçime girdik, belediyemizi kazandık, onlar ondan sonra kayyum atadılar. Onlar bizim yerimizde olsaydı, kazansalardı, biz ise kayyum atasaydık, kabul ederler miydi? Bunu kimse kabul etmez. Ne gençler ne halk kimse kabul etmez. Böyle yapmaları doğru değil, kendilerini bizim yerimize koysunlar. Bu hakarettir, kabul etmiyoruz. Biz belediyemizi geri alacağız, yerimize tekrardan geri döneceğiz. Tekrardan seçim olsa bile fikrimiz belidir” dedi.

"BU KADAR TATLI NASIL YEMİŞLER?"

Şakir Peksoy ise, kayyumlarının yaptıklarına dikkat çekerek, “Çok fazla tatlı yemişler, nasıl bu kadar yemişler anlamıyorum” dedi. Kandil’e para gönderilme söyleminin akıllara zarar bir açıklama olduğunu kaydeden Peksoy, “Kandile para göndermişler diyorlar, insanın aklı almıyor. Diyarbakır’a para yetmiyor. Nasıl Kandil’e para göndersinler, aklım kabul etmiyor! Hem belediyenin attığı her adımı denetleyen devletin görevlileri var. O zaman kanıt nerede?” diye sordu.

İSTANBUL UYARISI

Orhan Kurt adlı genç de, yapılan hukuksuzluğa karşı ortak bir direnişin yaratılması gerektiğini belirterek, bunun yapılması halinde kazanacaklarını söyledi. Mehmet Türk de Kürt halkının İstanbul seçimlerindeki rollüne dikkat çekerek, CHP’nin destek vermemesi halinde kayyum ile yüz yüze kalabileceğini dile getirdi. (Diyarbakır/MA)