top of page

İktidar milletvekilleri dahi tepki gösterdiler.

Mehmet Güzeler

Bu gün toplumun tamamı kızının gözleri önünde vahşice katledilen Emine Bulut cinayetine odaklandı. İktidar milletvekilleri dahi tepki gösterdiler. Oysaki ülkede artan bu şiddet olaylarının en önemli nedeni iktidarın ülkede etkili bir ceza ve etkili bir infaz sistemi getirmemesidir. Bundan dolayı verilen cezalar ve infaz suç işlemeyi düşünen insanlar üzerinde caydırıcı olmamaktadır.

Siyasi suçlara ağır cezalar ve ağır infaz sistemi getiren devlet adli suçların işlenmesini adeta teşvik etmektedir; mevcut infaz sistemine göre hükümlüler verilen cezaların 2/3' sini yatmaktadırlar. İnfazın son bir yılı denetimli serbestlikle mahkum serbest bırakılmakta. Bunun yanında cezasının 1/10 ini yatan mahkum açık cezaevine çıkmak hakkını elde etmektedir. Bir de sık sık çıkan afları da eklerseniz durumun vahameti ortaya çıkmaktadır.

Emine Bulut cinayeti üzerinden gidersek kanunun buna öngördüğü ceza müebbet hapis cezasıdır. Olayın sıcaklığı geçtikten sonra mahkeme muhtemelen bu adama iyi hal indirimi uygular ve cezasının 25 yıla indirir bunun da infazı af çıkmaz ise 16 yıldır. Yani bu cani 16 yıl sonra tekrar aramıza katılacaktır.

Bundan dolayı toplum olarak tepkimizi meclise göstermemiz gerekir; 1 Ekim de meclis açılacak ve ilk ele alacağı konu af yasasıdır. Çıkarılacak af yasaları ile daha çok kadın, çocuk ve korumasız insan mağdur edilecektir.

bottom of page