top of page

Ahmet Türk: 31 Mart'ta İstanbul'u alsaydılar operasyonu 1 Nisan'da yapacaklardı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması bugün de Kızıltepe ilçesinde bulunan Özgürlük Meydanı’nda protesto edildi. Yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın yanı sıra kent ve bölge milletvekilleri önce parti ilçe binası önünde toplandı. HDP’li seçilmişler daha sonra polis ablukasında Özgürlük Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş esnasında sloganlarıyla seçilmişlere destek veren yurttaşlar, polisin tüm engellemelerine rağmen açıklamaya katıldı.

Ahmet Türk, belediye paralarının farklı yerlere aktarıldığının söylenerek, algı oluşturulmaya çalışıldığını belirtti. Daha mazbatalar alınmadan kayyum hazırlığı yapıldığını vurgulayan Türk şöyle konuştu: “1 Nisan’da Diyarbakır, Van ve Mardin’de valiler, daha biz mazbatalarımızı almadan görevden alınmamız için İçişleri Bakanlığına yazı yazıyor. Yaratılan bütün algının boşa çıktığının göstergesidir. Biz 14 Nisan’da mazbatayı aldık ama valiler 1 Nisan’da görevden alınmamız için yazı yazmış. Bu darbeye asla meşruluk kazandıramayacaklarının bir göstergesidir. 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da eğer sonuç alınmış olsaydılar, belki bu operasyonu 1 Nisan’da yapacaklardı. İstanbul seçimlerinde belirsizlikten dolayı bu kayyum atamaları durduruldu. Yolsuzluklar, yapılan ihaleler, bütün faturalar elimizde. Naylon faturaları halkımızla her zaman paylaşacağız. Biz demokrasi, özgürlük mücadelesini veriyoruz. Halklarımızın ortak demokratik değerler etrafında buluşması için çabalıyoruz. Türkiye’nin bu yanlış gidişine dur demek için bugün siyasetimizi yürütüyoruz.”

‘1 MİLYAR BORÇ BIRAKTILAR’

“Freni patlamış bir kamyon gibi mutlaka bizi bir duvara çarpmadan, demokrasi etrafında bütünleşmemiz, demokratik gelecek için çaba göstermemiz gerekiyor. Biz bu amaçla siyaset yapıyoruz. Belediye başkanlığı bizim için önemli değil. Biz halka ve demokrasiye hizmet için varız. 406 milyon belediye borcu, 600 milyon MARSU’nun borcu olmak üzere toplamda 1 milyar borçla belediyeyi devraldık. Oysa biz bıraktığımız da toplam borcumuz 63 milyondu. Yaptıkları hiçbir hizmet olmamasına rağmen belediye 1 milyar borçla karşı karşıya bırakıldı.”

Türk’ün konuşması sık sık polis tarafından kesilmesine rağmen açıklama engellenemedi. Açıklama ardından yüzlerce kalabalık “Direne direne kazanacağız” sloganıyla Kızıltepe Belediye’sine kadar yürüdü. HDP’li milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, daha sonra Kızıltepe Belediyesi’ni ziyaret etti. (Kaynak: MA)

bottom of page