top of page

Koçgiri Kültür Derneği’nden Kayyımlara Tepki: Temel Insan Hakkı Çiğnendi

HDP’li üç büyükşehir belediyesine atanan kayyıma tepki gösteren Koçgiri Kütür Derneği, yazılı açıklama ile temel insan haklarının çiğnendiğini belirtilerek Kürt halkı ile dayanışma içinde oldukları ifade etti.

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atamalarına tepkiler giderek büyüyor. Koçgiri Kültür Derneği, atanan kayyımlara tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada Türkiye’de doğal kaynaklar gibi temel insan haklarının da katledildiği bir darbe sürecinin yaşandığı ifade edildi.

Halk iradesinin temsilcisi olan Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının polis zoru ve şiddetle görevlerinden alındığı kaydedilen açıklamada, “halk iradesine açık bir saldırı ve darbe var. Kürt illerini ve halkını sömürge halkı olarak görmekteler.

Bu hukuk dışı saldırı halklarımızın barış ve demokrasi uğrundaki mücadelesine bir darbe olduğu gibi, demokratik muhalefeti yasa dışına itmeyi amaçlayan, Kürtler ve Türkler arasındaki ilişkileri zedeleyerek, ırkçı-milliyetçi hezeyanları harekete geçirerek iktidarda olanların ömrünü uzatmayı amaçlayan bir provokasyondur” denildi.

Açıklamada, temel insan haklarının çiğnendiğine vurgu yapılarak Kürt halkı ile dayanışma içinde olunması yönünde mesaj da

PİRHA

bottom of page