30 barodan kayyum tepkisi: “Halk iradesine karşı gerçekleştirilen sivil darbe”

Ankara, İstanbul ve İzmir barolarının da aralarında olduğu 30 baro Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum darbesine ilişkin ortak açıklama yaptı.

AKP BİR KEZ DAHA DARBE YAPTI: DİYARBAKIR, VAN VE MARDİN BELEDİYE BAŞKANLARI GÖREVDEN ALINDI

“Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz” denilen ortak açıklamada, “Demokratik hukuk devleti idealine olan inancı tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyum olarak atanmıştır. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur.

Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanının yerine kayyum atanmıştı.

OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam etmektedir. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alınmış, yerle bir edilmiştir.

31 Mart 2019 seçimleri arifesinde, “seçilirlerse kayyum atarız” tehdidi henüz unutulmamıştır ve YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek “idari karar” ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır.

Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle “sivil darbe”dir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul, Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır. Bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.

Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz.

 1. Adana Barosu Başkanlığı,

 2. Adıyaman Barosu Başkanlığı,

 3. Ağrı Barosu Başkanlığı,

 4. Ankara Barosu Başkanlığı,

 5. Antalya Barosu Başkanlığı

 6. Artvin Barosu Başkanlığı,

 7. Aydın Barosu Başkanlığı,

 8. Batman Barosu Başkanlığı,

 9. Bingöl Barosu Başkanlığı,

 10. Bitlis Barosu Başkanlığı,

 11. Bursa Barosu Başkanlığı,

 12. Diyarbakır Barosu Başkanlığı,

 13. Denizli Barosu Başkanlığı,

 14. Düzce Barosu Başkanlığı,

 15. Gaziantep Barosu Başkanlığı,

 16. Hakkari Barosu Başkanlığı,

 17. Hatay Barosu Başkanlığı,

 18. İstanbul Barosu Başkanlığı,

 19. İzmir Barosu Başkanlığı,

 20. Kars-Ardahan Bölge Barosu Başkanlığı,

 21. Mardin Barosu Başkanlığı,

 22. Mersin Barosu Başkanlığı,

 23. Muş Barosu Başkanlığı,

 24. Siirt Barosu Başkanlığı,

 25. Şanlıurfa Barosu Başkanlığı,

 26. Şırnak Barosu Başkanlığı,

 27. Tekirdağ Barosu Başkanlığı,

 28. Tunceli Barosu Başkanlığı,

 29. Van Barosu Başkanlığı,

 30. Yalova Barosu Başkanlığı

Sendika.Org