Konuşmayan tutuklu işkenceyi yazarak anlattı

Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde işkence sonucu konuşma yetisini kaybeden Medeni Kiye, yaşadıklarını görüşüne giden ailesine yazarak anlattı. Vücudunda işkence izleri duran Kiye, saldırıların organizeli olduğunu belirterek, “Yarın daha kötü şeyler olabilir” dedi.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 4 Ağustos’ta yan odalardaki arkadaşlarıyla konuştukları için gardiyanlar tarafından 15 tutuklu arkadaşıyla birlikte darp edilen ve konuşma yetisini kaybeden Medeni Kiye dün ailesiyle görüştü. Kiye ailesine açık görüşleri tek başlarına ayrı bir odada yaptırıldı. Medeni Kiye’nin kardeşi Hatice Kiye, abisinin yüzü, boynu, sırtı ve diz kapaklarında işkenceden kaynaklı morlukların olduğunu söyledi.

Kağıda yazarak anlattı

Abisinin konuşma yetisini kaybettiğini ve yaşananları kağıda yazarak aktardığını belirten Kiye, “Koğuşlarına saldırı olmuş ve tutuklular feci şekilde darp edilmişler. Medeni de bu saldırıda konuşma yetisini kaybetmiş. Açık görüşte Medeni her şeyi kağıda yazarak anlattı. Medeni, bizimle görüşmeden önce yine cezaevi yetkilileri tarafından tehdit edildiğini söyledi. Yetkililerin, ‘Sen mahsus konuşmuyorsun’ dediğini aktardı. Bize yaralarını gösterdi. Başına ve ense tarafına fazlaca darbe almış, hatta boğazının çok ağrıdığını söyledi. Yine kolları ve göğüs tarafı morarmıştı” dedi.

Saldırılar organize

Saldırının 15 gardiyan tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Kiye, “Saldırıyı, Başgardiyan Taner Kaya ve 2’nci Müdür Ercan İnceler organize ediyorlarmış ve vahşice saldırıyorlarmış. Medeni bize, ‘Bu durum kamuoyuna yansımazsa bizim cenazelerimiz çıkar buradan’ dedi. Medeni yaralandıktan sonra hiçbir şekilde doktora götürülmemiş. Sadece iki kez revire götürülmüş ama orada da kendisine hiçbir bilgi verilmemiş. Günlerdir Elazığ Cezaevi’nin ne kadar berbat bir yer olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Elazığ Cezaevi pilot bölge olarak belirlenmiş. Elazığ Cezaevi’nde gerçekleşen her pratik diğer cezaevlerine yansıyor. Son zamanlarda Osmaniye ve benzeri cezaevlerinden gelen haberlerle de bu durum anlaşılıyor. Bu bir tek bizim ailenin sorunu değil. Orada sadece benim abim yok. Orada onlarca tutuklu var ve bu hepimizin sorunudur” diye konuştu.

Siyasi partilere çağrı

HDP ve CHP milletvekillerinin cezaevine giderek incelemelerde bulunmasını isteyen Kiye, “Tutukluların durumu çok kötü. Yarın öbür gün çok daha feci durumların yaşanmaması için herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir. Özellikle de hukuk mücadelesi veren kurumların desteğine ihtiyacımız var. Hukuk devleti olduğunu iddia eden bir devlet bütün gücünü tutsaklar üzerinden göstermeye çalışıyor. Adalet Bakanlığı buna ilişkin mutlaka soruşturma başlatmalıdır. Tutsaklara işkence yapanlar derhal oradan uzaklaştırılmalıdır” diye konuştu.

Kiye son olarak, Elazığ Cezaevi’ndeki tutukluların dilekçelerinin kabul edilmediği ve mektuplara da izin verilmediği bilgisinin kendilerine iletildiğini söyledi.

‘Cezaevlerinde nöbetleşe nefes almaya başladılar!’

Buca Cezaevi’nde görevli infaz koruma memurunun attığı, “Koğuşlarda yatacak yer yok. İnsanlar koridorda, merdivende yatıyor. Sular sık sık kesiliyor, havalar sıcak. Mahkûm da biz de mağduruz” tweetini paylaşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Artık cezaevlerinde nöbetleşe uyuyorlar, şimdi ise nöbetleşe nefes alıyorlar. Cezaevlerinde artık iki tür mağdur var. Biri mahkûmlar, diğeri ise infaz koruma memurları. İdari sıkıntılardan ve mağduriyetlerden onlar da isyan ediyor. Diğer mahkûmlar gibi” ifadelerini kullandı. Ziyaretler ve görüşmelerde cezaevlerinden çok şikâyet geldiğini belirten Özel, “Ciddi bir feryat yükseliyor. Koğuşta yatamadıkları için nöbetleşe uyumaya başladılar. O kadar kötü oldu ki, nöbetleşe nefes almaya başladılar” diye konuştu. Cumhuriyet’te Mehmet İnmez’in haberine göre Özel, çözüm için CHP’nin her zaman hazır olduğunu belirterek “1 Ekim’den sonra önemli gündemlerden bir tanesi af olacak. AKP ve ortağı MHP ölü taklidi mi yapacak göreceğiz” diye konuştu.

YeniYaşam