top of page

KALİFORNİYALI AKTİVİST: HASANKEYF, MUNZUR VE KAZ DAĞLARI’NDAKİ MÜCADELEYİ DESTEKLİYORUM

Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan Kaliforniyalı Air Hava, Türkiye’de devam eden diğer doğa katliamlarını Kaz Dağları’nda öğrendiğini söyleyerek, “Bu yıkım ve katliamlar artık son bulmalı. Güzel bir dünya için sağlıklı yolları birlikte örmeliyiz. Dünyaya barış ve adalet” dedi.

Kanadalı şirket Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda 200 bin ağaç keserek yaptığı maden çalışmalarını protesto etmek için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti devam ediyor.

Mezopotamya AjansındanZemo AğgözveEsra Solin Dal’ın haberine göre, Kaliforniya’dan nöbete gelen Air Hava, dünyayı evi olarak düşündüğü için nerede olursa olsun yaşanan her doğa katliamına karşı olduğunu söyledi.Kaliforniya ve Kuzey Amerika’da yıllarca ekoloji mücadelesi verdiğini belirten Hava, “Bunun bize verilen bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Buradaki nöbet eylemine de o yüzden geldim” dedi.

KALİFORNİYALI AKTİVİST HAVA: KOLONİLEŞMENİN YENİ VERSİYONU

Bir süre İzmir’de dolaştıktan sonra Çanakkale’ye geldiğinde Kaz Dağları’nda verilen ekolojik mücadeleyi duyduğunu dile getiren Hava, dünyayı dolaştığını ve gittiği yerlerde yaşanan doğa katliamlarına karşı ses çıkardığını belirtti. Hava, Kaz Dağları’nda verilen mücadelenin çok önemli olduğunu belirterek, “Kanadalı şirketin burada maden çıkarmasını Kuzey Amerika’nın kolonileşmedeki yeni versiyonu olarak görüyorum. Kuzey Amerika’nın, dünyanın değişik yerlerindeki sömürgesi olarak görüyorum. Sömürüye ve emperyalizme karşıyım.” dedi.

“YOLLARI BİRLİKTE ÖRMELİYİZ”

Türkiye’de devam eden diğer doğa katliamlarını da Kaz Dağları’nda öğrendiğini vurgulayan Hava, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Munzur’u, Hasankeyf’i buralarda asılan haritalardan öğrendim. Ben günlük planlar yapıyorum ama belki buradan sonra Hasankeyf ve Munzur’a da giderim. Katliamların yaşandığı yerlere gitmesem de güzel dünyayı savunan herkesin arkasındayım. Verdikleri mücadeleyi ve davayı destekliyorum. Buradan tüm dünyaya sesleniyorum. Bu yıkım ve katliamlar artık son bulmalı. Güzel bir dünya için sağlıklı yolları birlik içinde örmemiz gerekiyor. Dünyaya barış ve adalet.”

Pir haber ajansı

bottom of page