top of page

Cebelitarık'ın serbest bıraktığı İran petrol tankerine ABD'nin el koyma girişiminin gerekçes

Cebelitarık'ın serbest bıraktığı İran petrol tankerine el koyma girişiminde bulunan ABD, Grace 1'i İran Devrim Muhafızlarına yardım ettiği gerekçesiyle tevkif etme çabasında. Cebelitarık, ABD'nin tankeri durdurmaya yönelik başvurularının değerlendirileceğini duyurdu.

© REUTERS / STRİNGER .

ABD emretti, Cebelitarık Suriye'ye İran petrolü taşıdığı gerekçesiyle süpertankere el koydu

İran'a ait Grace 1 isimli petrol tankeri 4 Temmuz'da ABD'nin talebi üzerine Kraliyet Deniz Piyadeleri'nin çıkarmasına uğraması ve İngiltere'ye bağlı Cebelitarık yönetimi tarafından el konulması sonrası dün serbest kalırken, Trump yönetiminin hamleleri bitmiyor.

Dün ABD Adalet Bakanlığı bir dizi suçlama üzerinden Grace 1'e el koymak için son dakikada girişiminden sonuç alamazken, Tahran'ın petrolün Suriye'ye götürülmeyeceği garantisi vermesinin ardından, Cebelitarık yönetimi tankeri serbest bıraktığını açıkladı.

TRUMP, İRAN DEVRİM MUHAFIZLARINI YABANCI TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNE ALMIŞTI

Ama bugün de ABD'nin tankere İran Devrim Muhafızlarına yardım ettiği gerekçesiyle el koymak istediği haberi geldi. Trump yönetimi, İran Devrim Muhafızlarını yabancı terör örgütleri listesine aldığından, tankere de terör bağlantısı suçlaması yöneltiyor.

© REUTERS / SOCIAL MEDIA

İran, İngiltere'nin el koyduğu tankerin bugün bırakılmasını bekliyor

POMPEO'DAN 'ABD'YE GİREMEZSİNİZ' AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün gece geç saatlerde Grace 1 ile ilgili açıklama yayımlayıp Twitter'dan "Tüm denizcilere bir mesaj, eğer İran Devrim Muhafızları ya da başka yabancı terör örgütü bağlantılı bir gemide çalışıyorsanız, gelecekte ABD'ye girişinizi tehlikeye atarsınız. #Buna değmez" mesajıyla paylaştı.

SputnikTürkiye

bottom of page