top of page

BEKA SORUNU NEDİR??? 1. Bölüm

Adnan Güllüoğlu

Her devletin nedenleri ile birlikte beka sorunu vardır. Tarihe baktığımızda birçok devletin yıkıldığını, yerine yeni devletlerin kurulduğunu görürüz. Önemli olan Beka endişesi yaratacak sorunu doğru tesbit etmektir. Türkiye'de bu günlerde beka sorunu sık sık yüksek sesle dillendiriliyor. Sorunun kaynağı yıllardır tekrar edilen "Dış Güçler", "Yerli işbirlikçiler" ve "Bölücü Teröristler" gösterildi. Çünkü beka sorununu kendi siyasi çıkarları için kullanan kesim çözüm istemiyor. Bu nedenle gerçekleri gizleyerek gündemde tutmak istiyorlar. Sorunun adı nedenleri ile birlikte Ana Dilde Eğitim gibi Kürd Ulusal Talepleridir. Bu sorun çözüldüğü takdirde mevcut statükodan beslenenler ve şiddet anlayışı ile çözümü dayatan anlayış son bulacaktır.

Beka sorununun esas kaynağı "halkın iradesine baş vurmadan" TBMM'de "atanmış" Millet Vekilleri ile, (kimine tehdit ve zorla kabul ettirilen) kürdlere verilmiş sözlere rağmen, varlığını yok sayan 1924 Anayasasıdır. O günden bugüne kadarda ülkenin temel sorunu bu olmuştur. İlginç olan sorunun kaynağı olarak gösterilmek istenen dış güçler dedikleri aynı zamanda Ortadoğuda yapay sınırları çizerek devletler oluşturup halkları bölende yine aynı dış güçler.Kurulan bu devletlerde iç sorunları olduğunda statükolarını devam ettirebilmek için dara düştüklerinde verdikleri tavizler ile dış güçlerden medet umarlar.

Beka sorunu için bugün kullanılan en önemli bahane PKK'dir. Kürt Ulusal Talepleri PKK ile başlamadı, öncesindede vardı. PKK'nin gelinen bu aşamada verdiği silahlı mücadelenin amaç ve taleplerine bakıldığında Kürdlerle ilgili bir talebin olmadığı görülür. Son moda öne çıkardığı Kürd Ulusal Taleplerinin önüne koyduğu "Konfederalizm" çözümü değil çözümsüzlüğü dayatıyor. Bu ütopyayı sadece Türkiye için değil, bütün Ortadoğu için istiyor. Üstelik savunduğu görüşteki amaç için yaptığı Hendek Savaşı ve Canlı Bomba gibi eylemleri ile "Kanton" oluşturma amacı bağdaşmıyor. PKK sorunun çözümünden yana olmadığı gibi beka sorunu diyenlere yaptığı eylemler ile bol bol malzeme sunuyor. (Devam edecek.)

bottom of page