top of page

Siverek Belediyesinden yol isteyen halka, "Bize oy vermediniz" cevabı

Siverek'in Eğriçay Mahallesi’ne bağlı Yukarı ve Aşağı Yoğurtçular mezrasında yaşayan yurttaşlar, çamur ve çukur olan yollarının yapımı için başvurdukları belediyeden "Bize oy vermediniz" cevabını aldığını söyledi.

Urfa'nın Siverek ilçesi Eğirçay Mahallesi’ne 5 kilometre uzaklıkta bulunan ve ilçe belediyesinin çalışma sahasında olan Yukarı yoğurtçular ile Aşağı yoğurtçular mezralarına kış ve bahar aylarında ulaşım sağlanamıyor. Kış ve bahar aylarında yağışların yüksek olması nedeniyle yolun çamur deryasına döndüğünü, iki mezra arasındaki dere yatağının taştığını, bunu istinasız her yıl yaşadıklarını söyleyen mahalle halkından Bubo Avcı, "Köylüler neden bu yolun yapılmadığını sorduklarında, 'Siz bize oy vermediniz' cevabını alıyoruz" dedi.

"Seçim zamanı 'Bize oy verin yolları yapalım' diyorlar"

Yolun yapılması için kurumlara başvurduklarını, cevap alamadıkları içinde kendi imkanlarıyla yolu yaptıklarını, yağışların çoğalması ve oluşan sellerle yolun tekrar bozulduğunu anlatan Avcı, "Okuyan çocuklarımız var. Bu şartlarda okula gidemiyorlar. Sel oluştuğunda burası suya gömülüyor. Dolayısıyla kendi imkanlarımızla yaptığımız köprü yıkılıyor. Yapıyoruz, yine yıkılıyor. Seçim zamanı geliyorlar, 'bize oy verin yollarınızı yapacağız' diyorlar. Burayı unutuyorlar. Bazen köylüler neden bu yolun yapılmadığını sorduklarında ‘siz bize oy vermediniz’ cevabını alıyorlar. Elinde yetki olanlar bunu söylüyor" dedi.

'Hasta oluyor, aşağıdaki köye varamıyoruz'

Mezra yolunun kışın 2 ay boyunca çamurlu olduğunu, bundan dolayı da gidiş-gelişlerin olmadığını, dolayısıyla araçların kullanılamaz duruma geldiğini söyleyen başka bir mahalle sakini Mehmet Avcı ise, "Gerekli yerlere gidiyoruz yolun yapılması için; geldiler yolu yarıda bırakıp gittiler. Bizde birlikte kendi imkanlarımızla yolu yaptık. Belediyeye gittiğimizde bize 'ödenek yok' diyorlar. Bu şekilde bizi oyalıyorlar. Bazen köyde hasta oluyor, aşağıdaki köye kadar varamıyoruz. Bir tane köprünün yapılması gerekiyor. Bazen sel olduğunda geçişlerimiz hiçbir şekilde olmuyor” diyerek yaşadıkları sorunları dile getirdi.

(Mezopotamya Ajansı)

bottom of page