top of page

Ezdi Miri'nden KCK Eş Başkanı'na: Şengal Kürdistan'dır

Ezdilerin yeni Miri seçilen Hazim Mîr Tehsin Beg, KCK Eşbaşkanı Besê Hozat’ın “Şengal, Irak’ın bir parçasıdır” açıklamasına, “Şengal Kürdistan Bölgesi’nin toprağıdır” şekinde tepki gösterdi.

Kurdistan24 TV’nin haber bültenine katılan yeni Ezdi Miri Hazim Mîr Tehsin Beg, KCK Eşbaşkanı Besê Hozat’ın Şengal’le ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

“Şengal Kürdistan Bölgesi’nin toprağıdır” diyen Ezidi Miri Hazim Mîr Tehsin Beg, Şengal’deki sorunların Irak Anayasası’nın 140’ncı maddesi çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden Ezdi Kürtleri korumasını isteyen Mir Hazim Mîr Tehsin Beg, topraklarında kalmaları ve göç etmemeleri için Ezdi Kürtlerine daha iyi hizmet verilmesi gerektiğini belirtti.

PKK’nin çatı yapılanması KCK’nin Eşbaşkanı Besê Hozat, “Şengal, Irak’ın bir parçasıdır. Irak’ın bütünlüğü içerisinde Ezdi halkımız özerk bir statülerinin olmasını istiyor” demişti.

PKK’ye yakın bir ajansa açıklamalarda bulunan Besê Hozat, Şengal’in Irak’ın bir parçası olduğunu savunarak, “Ezdi toplumu için Şengal’de özerk bir statü Irak’ı güçlendirir, Irak’a büyük itibar kazandırır. Irak’ın demokrasisine çok büyük bir katkı sunar” ifadelerini kullanmıştı.

“Özerk vilayet sistemi Irak Anayasası’nda vardır. Şengal özerk bir vilayet olabilir” diyen Hozat, ”Irak, Şengal’in özerkliğini tanırsa Ezidilerin büyük saygısını ve desteğini kazanır. Dünya halklarından da destek görür” şeklinde konuşmuştu.

27/07/2019

BasNews

bottom of page