top of page

PKK ????

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

Hatırlayalım, adına TAK denen çocuk savaşçılardan öz savunma birlikler oluşturulmuştu. Öz Yönetim talep ediyorlardı.Lojistik destekleri olmadan 6 ay boyunca verilen, kirli Hendek Savaşını, yarattığı yıkımı dizi film gibi izledik.

Sonuç Birleşmiş Milletler raporunda belirtildiği gibi "Kürt illerinde kıyamet yaşandı". Yaşanan kıyameti anlayabilmek için "Devletin bu kadar zalim olduğunu bilmiyorduk" demek yeterli oldumu?

Anlaşılan yeterli olmamış. Şimdi Güney Kürdistanda PKK yöneticileri, TAK benzeri bir örgütlenme oluşturuyor. Neden gerek görülüyor, amaç ne? Yoksa yaşanan kıyameti Güneyemi taşımak?

Güney Kürdistanda çevre devletlerin hiç birinde olmayan örgütlenme ve siyasi mücadele verme hakkı ve yayın özgürlüğü vardır. Yasal zeminde muhalefet etmenin şartları varken, neden ve kime karşı Öz Savunma Birlikleri örgütleniyor?Resim çektirirken yüzlerini neden maskelerle gizleyip kapatmışlar?

Bütün dünyanın tanıdığı Güney Kürdistan her etnik gurubun parlementoda temsil edildiği, anadilinde eğitim hakkının olduğu bir ülke.Ülke seçim ile iş başına gelen siyasiler tarafından yönetir.Bugünde siyasi partilerin oluşturduğu koalisyon tarafından yönetiliyor. Parlementoda oluşturulan komisyonda her inanç gurubu temsil edilme hakkına sahip. Halklara malolmuş bu kazanımların korunması gerekmiyormu?

Güneyde işbaşında olan hükümeti beğenmeyip eleştirebiliriz. Ama halkların kazanımını koruyup kollamak, sahip çıkmak ve zarar vermektende kaçınmak bir görevdir.

Güneyin Türkiye ile olan ilişkileride sorgulanabilir. Ama önce aynaya bakmak şartı ile. Baba Esat döneminde Suriye ve bugün İran Molla rejimi ile kurulan ilişkilerin farkını mantıklı bir şekilde açıklanmasından sonra. Buna Kerkük ve Şengalde Güney Yönetimine karşı neden Haşdi Şabi ve Bağdat ile birlikte hareket edildiğinide ekleyebiliriz.

Bağımsızlık için yapılan referanduma "erken" diyerek, sonucunu "yok" sayarak karşı çıkanlar çok oldu. Peki PKK hangi nedenle karşı çıktı? Demokratik Kantonlar içinmi?

Varsayalım Güney kazanımlarını kaybetti.PKK'nin Güney için sunduğu ne var?

Demokratik Konfederalizmmi?

bottom of page