top of page

Muşlu 7 Yaşındaki Görme Engelli Minik Sanatçı Bager, İlk Konserini Köyünde Verdi

Muş (Mıj)’ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine sahip “kusursuz kulak”Bager Çalışcı, ilk konserini köy çocuklarına verdi.

Doğuştan görme engelli 7 yaşındaki Bager’in, kendisi gibi görme engelli müzik öğretmeni Caner Keser, öğrencisinin köy çocuklarına konser verme hayâlini gerçekleştirmek için çalışma başlattı. Keser, öğretmen arkadaşları ve küçük Bager’in ailesi ile merkeze 55 km mesafedeki Ağartı (Sahak) köyü kırsalına piyano getirilmesini sağladı ve konser ortamı oluşturdu. Kusursuz kulak Bager, bu alanda köy okulundaki öğrencilere piyano ile klasik müzik dinletisi sundu.

Bager’in babası Mehmet Çalışcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bager’in hayâlini gerçekleştiren öğretmenlere teşekkür etti. Oğlunun büyük hedefleri olduğunu anlatan Çalışcı, şöyle konuştu: “Bager, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ile tanışmak için konserine gitmek istiyor. Oğlum doğadaki tüm sesleri notaya dökebiliyor. Bir hayırsever tarafından hediye edilen piyanoyla bir yıldır kendini geliştiriyor. Görme engelli olduğu için müzik O’nun her şeyi oldu. Diğer çocuklar gibi dışarıda koşuşturup oynayamıyor, O’nun hayatı ve gözleri piyanosu. Kendi müzik dünyasında yaşıyor. Bager’in profesyonel bir piyanist olması için müzik eğitimi alması lazım, çünkü Muş’ta bu anlamda çok ciddi sıkıntılar çekiyoruz.”

Müzik öğretmeni Caner Keser ise ailesinin sanat merkezine getirdiği, kendisi gibi doğuştan görme engelli ve absolut kulağa, sahip Bager ile tanıştığını anlattı. Bager’in videosunu çekip üniversitedeki hocalarına gönderdiğini belirten Keser, “Hocalarımız Bager’in üstün bir müzik yeteneğine sahip olduğunu söylediler. Bir yıldır fırsat buldukça Bager’e piyano ve kulağının gelişimiyle ilgili yardımcı olmaya çalışıyorum. Biz artık O’na eğitiminde yetemiyoruz. Daha profesyonellerden yardım alması, yarı dönemli konservatuvar eğitim alması lazım” dedi.

Ağartı İlkokulu Öğretmeni Sinan Özcan ise Bager’in köyde konser verme hayâlini duyunca hemen harekete geçtiklerini dile getirerek, “Piyanosunu köye getirip konser vermesini istedik. Öğrenciler de çok mutlu oldular. Çok doğal bir ortam oldu. Sonuçta burası bir köy. Bir yandan klasik müzik çalarken arkada kuzu sesleri güzel bir ortam oluşturdu” diye konuştu.

ANADOLU AJANSI

11 HAZİRAN 2019

bottom of page