top of page

Hasankeyf’le Birlikte 196 Köy de Sular Altında Kalacak

12 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda, yarın (10 Haziran)’dan itibaren su tutma işlemine başlanacak. Hasankeyf ile birlikte Dicle Nehri kıyısındaki 196 köy de sular altında kalacak.

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi nedeniyle Hasankeyf ile birlikte birçok yerleşim yerinin sular altında kalmasına 1 gün kaldı. Batman’dan Mardin’in Gercüşilçesine kadarki bölgede 196 köy sular altında kalacak. Bu konuda Dicle Nehri kıyısındaki köylülerin uyarıldığı belirtiliyor.

Sular altında kalacak köylerden biri de Hasankeyf’in Serpire köyü. Serpire köyü sakinlerinden Ahmet Çiğci, atalarından miras kalan köyünden, bağ ve bostanlarından kopmanın kendisi için çok zor olacağını söyledi. Rûdaw’a konuşan Ahmet Çiğci, “60 yaşındayım. Bu köyde doğup büyüdüm. Dedelerim bu köyde yaşadı. Tüm çocuklarımız da bu köyde doğdu. Fakat şimdi evlerimiz, tarım arazilerimiz sular altında kalacak. Hasankeyf’te de bize yer verilmiyor” dedi.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Hasankeyf’in sular altında kalmasını protesto etmek amacıyla dün son kez bir basın açıklaması yaptı. İnisiyatif üyeleri, Ilısu Barajı’nın bölgenin ekolojik yapısına büyük zarar vereceğini, onlarca hayvan türünün yok olacağını ve bu durumdan Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin de zarar göreceğini belirtti. Mezopotamya Ekoloji Hareketi üyesi Nejdet Sezgin, “Irak’a akan su miktarında % 50 azalma olacak. Bu durum tüm canlıları olumsuz etkileyecek. Aynı zamanda insan sağlığını da etkileyecek” uyarısında bulundu.

Hasankeyf için son bir kez çağrıda bulunanların arasında milletvekilleri ve doğaseverler de vardı. Sosyal medya üzerinden sanatçı, yazar ve gazetecilerin hazırladığı videolar kısa süre içinde binlere ulaştı. Hasankeyf’e destek olmak isteyenler“#HasankeyfİçinGeçDeğil” hasthagi ile duyarlılık çağrıları yaptı.

Rûdaw’a konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili AyşeAcar Baraşan da, “AKP hükûmeti Yeni Hasankeyf’te üstü açık müze yapılacağını söylemişti. Zaten Hasankeyf doğal bir açık müzeydi. Fakat bugün Kürt tarihine düşmanlık yapıldığını görüyoruz. Düşmanlık sadece fizikî savaş ile olmuyor. Her şekilde Kürtler’in tarihi, kültürü ve sanatını yok etmek istiyorlar” diye konuştu.

UNESCO’nun tüm kriterlerini yerine getirmesine rağmen hükûmet düzeyinde bir başvuru olmadığı için Dünya Mirası Listesi’ne alınmayan Hasankeyf’te tarihî yapıların bir kısmı geçen yıl başka yere taşınmıştı.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi başta olmak üzere 87 ekoloji örgütü daha önce de acil eylem çağrısında bulunması üzerine girişim 7 – 8 Haziran’ı 3. Hasankeyf Küresel Eylem Günü ilan etmişti.

RÛDAW

9 HAZİRAN 2019

bottom of page