top of page

ABD Kongresinden Trump'a mektup: Suriye'de Kürtleri yalnız bırakmayın

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'deki askerleri çekme kararıyla ilgili tartışmalar sürüyor. ABD Kongresi'nde yer alan 400 üye, Trump’tan ABD askerlerini Suriye’den çekmemesi ve yakın müttefiklerini yalnız bırakmaması çağrısında bulundu.

535 üyesi bulunan Temsilciler Meclisi ve Senatosu üyesinden 400'ünün imzaladığı bir mektup, Trump’a gönderilerek Suriye’deki müttefiklerin güvenliği konusunda duyulan ‘derin endişeler’ini dile getirdi.

Reuters’te yer alan habere göre 400 kongre üyesinin imzası bulunan mektupta, 'terör tehlikesinin' son bulmadığı gerekçe gösterilerek ABD Başkanı’nın Suriye’den askerleri çekme kararından vazgeçmesi istendi.

Mektupta ayrıca Trump’tan Kürtler kastedilerek, ‘Amerikan’ın yakın müttefiklerini terör tehditlerine karşı yalnız bırakılmaması' çağrısında bulunuldu.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin en yakın müttefiklerimizden bazıları tehdit altında olduğundan, Amerikan liderliği ve desteği her zaman olduğu gibi çok önemli.”

Aralık ayının başlarında ABD Başkanı Trump, sürpriz bir kararla ABD kuvvetlerinin Suriye'den çekileceğini açıklamıştı. Trump’ın bu kararı Cumhuriyetçiler ve Demokratların da dahil olduğu kongreyi başta olmak üzere tüm dünyayı şaşırtmıştı.

Trump, daha sonra Suriye'de 400 asker bulunduracaklarını bildirmişti.

RÛDAW

bottom of page