top of page

Kürt gazeteci-yazar Nobel Üyesi oldu

İsveç vatandaşı Kürt gazeteci-yazar Dilşa Demirbag-Sten, Nobel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Nobel Ödülü Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kürt yazar Demirbag-Sten, Nobel Komitesi tarafından Merkez Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Demirbag-Sten, "Onur duyuyorum ve Nobel Merkezi'nin bir üyesi olarak çalışmayı dört bir yana bekliyorum" dedi. İsveç'te yaşayan Demirbag-Sten, gazeteci-yazar olmasının yanı sıra, birçok edebi kurum ve grubun kuruluşunda rol aldı. İsveç Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin yanı sıra Stokholm Üniversitesi'ni siyaset bilimi ve tarih alanlarını dereceyle bitirdi. Kültürel ve insan hakları hakları alanlarında yaptığı başarılı girişimlerinden dolayı çok sayıda ödül aldı.

Çalışmaları

2019’da İsveç Basın Konseyi’ne üye oldu ve 2018’den bu yana İsveç hükümet kurumunun ayrımcılığa karşı delegasyonu üyesi. İsveç Kraliyet’in uzman konseyinin üye olan Demirbag-Sten, İsveç Küreselleşme Konseyi eski üyesi, İsveç devlet kurumu Sanat Konseyi üyesi. Demirbag-Sten, AllBright vakfının eski yönetim kurulu üyesi olmakla beraber İsveç Kızılhaç, Linnaeus Üniversitesi, İsveç Enstitüsü Ulusal Tiyatro'nun eski yönetim kurullarında yer aldı. Demirbag-Sten, İsveç Hümanist Birliği ve düşünce kuruluşu FORES'te görev aldı. Demirbağ-Sten geçmişte, Expressen, Östgöta Correspondenten, Göteborgs-Posten, Dagens Nyheter, Fokus ve Axess gibi İsveç gazetelerinde çalışma, yazıları ve araştırmalarıyla katkıda bulundu. Uluslararası Af Örgütü'nde İsveç Entegrasyon Bakanı Leif Blomberg'in özel danışmanı olarak çalıştı.

Hayatı

Dilşa, 10 Ekim 1969 yılında Elazığa' bağlı Kovancılar Kasabası, Kirwan Köyü'nde doğdu. 1976 yılında 6 yaşındayken ailesiyle beraber İsveç'e taşındı. Karlstad ve Uppsala şehirlerinde büyüyen Dilşa, ailesinin zorla evlendirmek istemesi üzerine Stockholm şehrine taşındı. Dilba, Dilnarin, Dilber ve Hasan isimli 4 kardeşi var.

RÛDAW

bottom of page