top of page

Son dakika... Sudan'da ordu yönetime el koydu

Sudan'da ordu, sabah saatlerinde devlet televizyonu ve radyosunu kuşattı. Reuters ise son dakika olarak geçtiği haberde Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in istifa ettiğini belirtti. Sudan Savunma Bakanı, "3 ay olağanüstü hal ilan ediyoruz. El Beşir'i tutukladık, askeri konsey iki yıl görev yapacak" açıklamasında bulundu. Sudan genelinde 1 ay boyunca saat 19.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi.

Devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanırken, alt yazıda ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağı ifadesi yer aldı. Görgü tanıkları, ordunun başkent Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasını da kuşattığını ifade etti.

Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odaları'nın (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru ilerledi.

Olayların ardından Sudan'da Uluslararası Hartum Havaalanı'nda da uçuşlar durduruldu. Havaalanında sadece inişlere izin veriliyor.

100'den fazla yönetici tutuklandı

İktidardaki Ulusal Kongre Partisinin 100'den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutuklandığı bildirilirken Reuters, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in istifa ettiğini açıkladı.

Savunma Bakanı: El Beşir'i tutukladık

Sudan Savunma Bakanı, "3 ay olağanüstü hal ilan ediyoruz. El Beşir'i tutukladık, askeri konsey iki yıl görev yapacak" açıklamasında bulundu.

Öte yandan ülke genelinde 1 ay boyunca saat 19.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi.

CNN

bottom of page