top of page

BAĞOZ- 200’den fazla Ezidi kadın ve çocuk kurtarıldı

Suriye’nin Bağoz beldesinde IŞİD’e yönelik 41 günlük operasyon süresince 200’den fazla Ezidi Kürt’ü kadın ve çocuk kurtarıldı.

DSG, Bağoz'da IŞİD'e karşı düzenlediği operasyonun 41'inci gününde zafer ilan ederek, Irak ile Suriye sınırının son noktası olan Bağoz’da bayrak dikti.

YPG öncülüğündeki DSG, Deyrezor’da zafer töreni düzenledi. Törende, Rojava yönetimi ile kanton yönetimlerinin temsilcilerinin yanı sıra koalisyon güçlerinde yetkililer de hazır bulundu.

Rûdaw Bağoz muhabiri Viviyan Fetah, operasyon sürecinde 200 Ezidi Kürt’ü kadın ve çocuğun DSG tarafından kurtarıldığını söyledi.

Kurtarılan Ezidi Kürtleri’nin bazılarının Ezidi Evi tarafından Kürdistan Bölgesi’ndeki yakınlarına kavuştukları belirtildi.

Muhabirimiz, kalan diğer Ezidiler’in de yakın zamanda yakınlarına kavuşacaklarını aktardı.

Rûdaw’a konuşan Cezire Operasyonlar Sözcüsü Lilwa Abdullah, “operasyon süresince IŞİD tarafından meta olarak satılan” çok sayıda Ezidi Kürt’ün kurtarıldığını söyledi.

Lilwa Abdullah, IŞİD’in alıkoyduğu Ezidi çocukların da kurtarıldığını belirterek, “Kurtarılan Ezidiler Ezidi Evi’ne gönderildi” diye konuştu.

RÛDAW

bottom of page