top of page

Lübnan'ın başkentinde coşkulu Newroz kutlaması

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşayan Kürtler, Newroz’u büyük bir coşkuyla kutladı.

Newroz organizasyonunda yer alan Abdulkerim Dilo, Beyrut’ta büyük bir Kürt nüfusunun olduğunu belirterek, bu yılki Newroz etkinliğinde yakılan ateş etrafında halay çektiklerini, Kürtçe şarkılar söylediklerini ve Kürdistan bayrağını dalgalandırdıklarını dile getirdi.

Dilo ayrıca, Beyrut’taki Newroz’un Kürt ulusal bilinciyle kutlandığını sözlerine ekledi.

K24’de yer alan habere göre Newroz etkinliklerinde tiyatro gösterilerinin de yapıldığından söz eden Abdulkerim Dilo, söz konusu oyunlarda Rojava’nın Efrin kentinde yaşananların anlatıldığını ifade etti.

Lübnan’daki Kürtler

Kürtler ilk olarak Lübnan’a Selahaddin Eyyubi döneminde gelip Baalbek çevresine yerleşti.

Son yüzyılda ise Suriye’ye olan yakınlığı nedeniyle çok göç yaşandı. İlk büyük göç dalgası 1925-30’lu yıllarda Mardin ve çevresinden geldi. 1950 ve 1960’lı yıllarda da az 50 bin Kürt’ün Haseke’den Lübnan'a ulaştığı tahmin ediliyor.

Yakın dönemde Lübnan’a göç eden Kürtler genel olarak kenar semtlerdeki gecekondu bölgelerine yerleşti.

1950'ler ve 1960'larda inşaatlarda çalışıp sınırlı bir yaşam standardına sahip olan Kürtlerden bir kısmı da işportacılığın yanı sıra meyve ve sebze tarlalarında çalışmaya başladı.

Kürt lideri Mele Mustafa Barzani ile siyasallaşan Lübnan Kürtleri, “El Parti” olarak bilinen Lübnan Kürdistan Demokratik Partisi’ni (LKDP) kurarak 1970 yılında yasal bir parti haline getirdi.

Öte yandan Lübnan’ın farklı bölgelerinde yaşayan yaklaşık 200 binden 300 bine kadar Kürt nüfusundan söz ediliyor.

Başkent Beyrut’ta başta 6 Kürt derneği resmi olarak faaliyet gösteriyor. Bu derneklerde Kürtçe dil derslerinin yanı sıra sosyal yardımlaşma faaliyetleri de yürütülüyor.

BasNews

bottom of page