top of page

Rojavalı aileler BM binası önünde toplandı

Yakınları IŞİD'in elinde esir bulunan Rojavalı aileler dün başkent Erbil'deki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde toplandı.

Erbil'deki BM ofisi önünde bir araya gelen ileler, IŞİD'in elindeki yakınlarının durumunun takip edilmesi için uluslararası bir komisyonun kurulmasını talep etti.

Aileler daha aktif bir rol oynamasını istedikleri BM temsilcilerine taleplerini içeren bir mektup teslim etti.

IŞİD'in kontrolü altındaki son coğrafi alan olan Suriye'deki Deyrezzor şehrine bağlı Bahoz köyünde çok sayıda esir bulunuyor.

Aileler, BM'nin Uluslararası Koalisyon Güçleriyle iletişime geçerek yakınları hakkında detaylı bilgi edinmelerini ve kendilerine iletilmesini istedi.

Tertip Komitesinin verdiği bilgilere göre, Suriye ve Rojava'da 7 binden fazla sivil IŞİD tarafından kaçırıldı.

"Nerede olduklarını bilmiyoruz"

Rûdaw'a konuşan Kobanili bir kayıp yakını, “2014'te IŞİD Kobani'ye girdiğinde yakınlarımız ve arkadaşlarımızı kaçırıp götürdüler. Bazıları yetişkin bazıları da çocuktu. O zamandan beri hiçbir haber alamadık. Nerede olduklarını bilmiyoruz. Suriye'de etkili olan tarafların araştırıp öğrenmesini, ölü veya sağ olduklarının tespit edilmesini istiyoruz. Çünkü IŞİD tükenmek üzere” ifadelerini kullandı.

“Başlarına neler geldiğini bilmek istiyoruz”

Akrabasının fotoğrafıyla BM önüne gelen başka bir Rojavalı ise, kaçırılan kuzeninin isminin Abdulkadir Zito olduğunu belirterek, “Şimdi IŞİD bitirilmek üzere, yakınlarımızın nerede olduğunu, onların başına ne geldiğini bilmek istiyoruz” diye konuştu.

Kardeşinin 16 Ağustos 2014'te kaçırıldığını söyleyen Rojavalı başka bir gösterici de daha sonra hiç haber alamadıklarından yakındı.

4 buçuk yıl önce dayısının 17 yaşındaki oğluyla beraber kaçırıldığını söyleyen Rojavalı kadın ise,”Nereye gittiklerini, başlarına ne geldiğini bilmek istiyoruz. 4 buçuk yıldır onların yolunu gözlüyor, bir haber almak istiyoruz. Ancak bir daha onlardan hiçbir haber alamadık” dedi.

IŞİD'in elindeki son coğrafi alan Bahoz köyü, DSG ve Uluslararası Koalisyon Güçleri'nin ablukası altında bulunuyor. Operasyona hazırlanan DSG, önce tüm sivilleri tahliye etmeye çalışıyor.

DSG tarafından önceki gün Bahoz köyünde esir tutulan sivillerin sayısıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Başta IŞİD'in elinde yaklaşık bin veya bin 500 sivilin olduğunu ön görmüştük. Ancak geçtiğimiz beş gün içinde kurtardığımız sivil sayısı 5 bin ile 5 bin 500'e kadar çıktı. Bütün bunlar Bagoz'daydı. Bu büyük sayı bizi şaşırttı" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “Gelen sivillerden ve içerdeki kaynaklardan aldığımız bilgilere göre halen yaklaşık 5 bin sivilin içerde olduğunu tahmin ediyoruz” denilmişti.

RÛDAW

bottom of page