top of page

‘IŞİD son birkaç günde 50 Ezidi kadını infaz etti’

Şengal Aşiretleri Başkanı Lokman Guli, IŞİD’in Suriye’deki son kalesi olan Bağoz beldesinde 50 Ezidi Kürt kadının kafasını keserek infaz ettiğini açıkladı.

Şengal Aşiretleri Başkanı Lokman Guli, IŞİD’in Ağustos 2014’te Şengal ve köylerinde kaçırıdığı Ezidi Kürtlerin akibeti hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Guli, “Son birkaç saat içerisinde elimize çok acı bir haber ulaştı. Suriye’deki Bağoz beldesinde IŞİD’lilerin son birkaç gün içerisinde kaçırdığı 50 Ezidi kadın ve kızın kellesini kestiğini duyduk” dedi.

Bilgiyi bölgedeki İngiliz Kuvvetleri’nden aldıklarını ifade eden Guli, infaz edilenlerin hepsinin 2014’te IŞİD tarafından Şengal’de kaçırıldıklarını belirtti.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona esirlerin kurtarılması için çağrıda bulunan Lokman Guli, “Irak hükümetinden vatandaşlarına karşı sorumluluğunun gereklerini yerine getirmesini, kaçırılanların akibetini netleştirmesi ve şehitlerin cenazelerinin bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Guli, “Tüm uluslararası kuruluşlara, Birleşmiş Milletler Güvenlik Koseyine ve tüm ülke temsilciliklerine sesleniyoruz; kaçırılanların akibetlerinin belirlenmesi ve kurtarılmaları için Irak ve Suriye’de çalışmalar yürütülsün” dedi.

Lokman Guli ayrıca tutuklanan IŞİD’lilerin de gerekli cezaya çarptırılmasını istedi.

RÛDAW

bottom of page