top of page

Kürtlerin 16 Ekim’de yaşadığı trajediye tanıklık etti.

Henri Levy’nin Kürtleri konu alan The Empire and the Five Kings kitabının tanıtımı için New York’ta düzenlenen programa yüzlerce kişi katıldı. Katılmcılar, Kürtlerin 16 Ekim’de yaşadığı trajediye tanıklık etti.

ABD vatandaşı Ceyty Hillman, “Dünyanın Kürtleri bu şekilde sırtını dönmesi karşısında şaşırdım. Bernard Henri’nin kitabını okumadan önce bilmiyordum” dedi.

Henry Levy, kitabında 16 Ekim olaylarını dünyanın en etkili olaylarından birisi olarak anlatmış.

Kitabında özgür ve demokratik dünyanın Çin, Rusya, İran, Türkiye ve radikal güçlerin tehdidinde olduğunu ve ABD ile Avrupa’nın bunun karşısında hiçbir şey yapmadığını konu edinen Levy, tehditlerin durdurulması için “Kürtler için özgürlük önemli bir araçtır” değerlendirmesinde bulunuyor.

Levy ayrıca kitabında Kürtlerin bağımsızlığının Batı’nın değerlerine ve çıkarlarına dayandığını açıklamaya çalışıyor.

Ünlü İngiliz tarihçi Simon Schama ise, “Eğer şu anda dünyada üç önemli krizi seçersek: doğamızın yavaşça ölmesi, gelişmiş ve yeni gelişen ülkeler arasındaki ekonomik ve eğitim farklılıkarı, renkli toplumlardaki farklılıkları kabul etmeyerek postallarıyla bağışlayıcı olan Kürtler gibi halkların boynuna basanlardır” ifadelerini kullandı.

Levy, 16 Ekim olaylarını Berlin ve Varşov'un Naziler ile Sovyetler arasında el değiştirmesi ile eşdeğer tutuyor.

Levy, “Kerkük’te yaşananlar Kürtler için bir insanlık faciası ama Batılılar için ahlaki bir faciaydı. 16 Ekim tekrarlanabilir. Donald Trump bir soruya verdiği cevapta: ‘Kürtleri seviyorum’ dedi. Ancak siyastte eylemsiz sevmenin bir anlamı yok” diye konuştu.

Kitabında Kürtleri ana konu olarak işleyen Levy’nin hazırladığı tiyatroda 25

Rudaw

bottom of page