top of page

Kürdistan Parlamentosu Başkanı seçildi

Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı Adayı Vala Ferid, geçici parlamento başkanı olarak seçildi.

Bugün gerçekleştirilen parlamento oturumunda yapılan oylamada, parlamento başkanlığına KDP'nin adayı Vala Ferid 64 oyla seçildi.

Başkan olarak seçilmesinin ardından kısa bir açıklama yapan Ferid, görevini tarafsız bir şekilde yürüteceğini açıkladı.

Parlamento başkanı 1'inci yardımcılığına KDP'nin adayı Hemin Hewrami 68 oyla seçilirken, 2'nci başkan yardımcılığına ise Türkmen kotasından parlamento üyesi olan Muna Kahveci 60 oyla seçildi.

Parlamto Başkanı 1'inci Yardımcılığı'na seçilen Hemin Hewrami, parlamento başkanlığı makamının KYB’nin hakkı olduğunu söyleyerek, KDP’nin parlamento başkanlığı adayının Vala Ferid olduğunu ve KYB ile söz konusu makamın dönüşümlü olarak yönetileceğini kaydetmişti.

Yeni hükümet konusunda KDP ile diğer taraflar arasında varılan anlaşma gereği Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı için KYB’nin bir aday belirlemesi gerekiyordu. Ancak KYB kendi içerisinde tek aday üzerinde anlaşamadığı için bugünkü oturumun ertelenmesini talep etmişti.

KYB'de henüz parlamento başkan adayı belirlenmediği için KDP'nin adayı olarak seçilen Wala Ferid, geçici olarak başkanlık görevini yürütecek.

KYB'nin parlamento başkanlığına Begerd Talabani'yi aday göstereceği düşünülüyor

K24

bottom of page