top of page

PAK’tan kapatma davasına tepki

Anayasa Mahkemesi tarafından hakkında kapatma davası açılan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), taviz verilmeden parti tüzüğüne bağlı kalınacağını açıkladı.

PAK, hakkında açılan kapatma davasına ilişkin bugün Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı Genel Başkan Mustafa Özçelik yaptı.

Özçelik, Anayasa Mahkemesi’nin, 17 Ocak günü yapılan oturumunda PAK hakkında kapatma davası açıldığını ve bunun kendilerine tebliğ edildiğini söyledi.

KURULUŞ SÜRECİ

PAK’ın kuruluşu ve bu süreçteki gelişmeler hakkında bilgi veren Mustafa Özçelik şunları dile getirdi:

“PAK 18 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır’da kuruldu. PAK kurucuları , 17.11.2014 tarihinde kuruluş belgelerini içeren dosyayı Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na teslim ettiler. 17.12.2014 günü Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı PAK’a ‘evrak teslim alındı belgesi’ni teslim etti. Bu belgeyle PAK yasal bir parti kimliğini de kazandı.

PAK 04.12.2014 tarihinde, Çankaya Seçim Kurulu görevlilerinin de katılımıyla, Ankara’da Birinci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kapatma davası kararından önce, 12.02.2015 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı PAK’a bir ihtar göndererek, parti ismi, programı ve tüzüğünün Anayasa’ya ve Partiler Yasası’na aykırı olduğunu iddia etmiş ve PAK’ın ad, program ve tüzüğünün değiştirilmesi istenmişti.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, 13.03.2015 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği cevapta, meşru bir dava partisi olarak PAK’ın isim, program ve tüzüğünde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını belirterek, ‘Doğru olan Anayasa ve tüm kanunlarda kapsamlı bir değişikliğin yapılmasıdır’ dedi.

PAK’ın bu cevabından sonra, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak, aynı içerikle mahkemenin de PAK’a ihtarda bulunmasını talep etti. Anayasa Mahkemesi de 22.12.2016 tarihinde PAK’ın adını, programını ve tüzüğünü değiştirmesini talep eden bir ihtar gönderdi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, 03.01.2017 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne verdiği cevabi savunmada , ‘PAK olarak partimizin adını, program ve tüzüğünü değiştirmeyeceğiz. Uluslararası hukuka ve Anayasa’nın 90. Maddesi’ne göre davranılması ve tüm Anayasal ve yasal düzenlemelerin de bu çerçevede yapılması daha doğru olacaktır’ dedi.

PAK’ın Anayasa Mahkemesi’nin bu ihtarına vermiş oluğu cevaptan tam 2 yıl sonra, bu kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Anayasa Mahkemesi 17.01.2019 tarihinde yapılan oturumunda PAK hakkında kapatma davası açtı.”

KÜRDİSTAN İSMİ TAŞIYAN PARTİLER

Açılan bu kapatma davasından sonra, PAK’ın ismi Yargıtay Yasal Partiler listesinden çıkarıldığını hatırlatan Özçelik, “PAK’ın isminin partiler listesinden çıkarılması hukuk dışı, keyfi bir uygulamadır. PAK’ın üye kayıtları resmi olarak halen de işleme konulmasına ve Yargıtay tarafından PAK’a resmi yazılar gönderilmesine rağmen, PAK isminin partiler listesinden çıkarılması kabul edilemez” dedi.

Yasal itirazı en kısa sürede yapacaklarını ifade eden Özçelik, “PAK, partinin adını, programını ve tüzüğünü savunmayı esas alan bir tutum içinde olacaktır. PAK ve adında ‘Kürdistan’ olan partilerin kapatılması, yasaklanması hukuk dışıdır, insan haklarına, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı bir anlayış ve tutumun ürünüdür.PAK, Türkiye Devleti’ni düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne saygıyı esas alan bir siyaset ve uygulamaya davet ediyor” ifadelerini kullandı.

K24

bottom of page