top of page

Foreign Affairs: Kürt uyanışını durdurma girişimi Türkiye ile İran'ı aştı

Amerikan dış politika dergisi Foreign Affairs'te, "Kürt Uyanışı" adıyla yayımladığı makalede, yükselen Kürt uyanışını durdurmanın Türkiye ile İran'ı aştığına yer verdi.

Foreign Affairs’ta, Henri J. Barkey imzasıyla kaleme alınan "Kürt Uyanışı" adlı makalede, ABD'nin Rojava'dan çekilme durumu ve olası gelişmeler ele alınarak, yükselen Kürt uyanışını durdurmanın Türkiye ile İran'ı aştığı vurgulandı.

"Ortadoğu'nun Birliği, İhaneti ve Geleceği" alt başlığıyla verilen yazıda, Kürtlerin çekilmeye yönelik tepkileri ve Amerika'yı tarihte “hain” diye lanetleyecekleri görüşüne yer veriliyor.

Yazıda ayrıca herhangi bir askeri çekilmenin ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun bir savaştan sonra IŞİD'ten temizlenen bu bölgeyi işgal etmeye çalışacağı ve bunun da yakın zamanda huzura kavuşan bölgeyi tekrar savaş alanına çevireceği üzerinde duruldu.

Dünyanın süper gücüyle ittifak yaparak ve IŞİD'i yenerek uzun yıllardan sonra bir nevi uyanışa geçen Suriye Kürtleri, Amerika'nın çekilmesi halinde yeniden o eski zor günlere döneceği uyarısını yapan makalede şu ifadelere yer verildi:

"ABD'nin çekilmesiyle ilgili karar ve detaylar tüm gizliliğini koruyor. Fakat bu karar Kürtler de hayal kırıklığına yol açtı. Ülkedeki iç savaşın başlamasından bu yana kendi rönesansını yaşayan Suriye Kürtleri, dünyanın süper gücü ABD ile ittifak kurarak ve Orta Doğu'da terör estiren IŞİD'i yenerek bir nevi uyanışa geçti.

IŞİD'in başkenti olan Rakka'yı da alan YPG, müzakerelerde masada olmak ve gelecekte ülkenin kaderini tayin etmek istiyor.Türkiye'deki Kürtlerin durumunu da yakından ilgilendiren bu gelişmelerin bir başka önemli olayı da Irak Kürdistanı'nda gerçekleşti.

Irak'ta IŞİD'e karşı zaferler kazanıp şimdiye kadarki gücünün zirvesinde olan Kürdistan Bölgesi, Eylül 2017de bağımsızlık referandumu yaptı ve halkın ezici çoğunluğunun desteğini aldı.

Söz konusu gelişmelerin hepsi Kürtlerin özgüveni tazeliyor, milli haklarını isteme çıtasını yükseltiyor ve hatta denizaşırı müttefikler bulmaya itiyor."

Makalenin başka bir yerinde ise, "Tarihten bu yana ilk defa bu kadar fırsat yakalayan Kürtler, dört parçaya bölünmesine rağmen ilk defa tek bir ulus olma yolunda ilerliyor. Bölgenin iki güçlü devleti olan İran ve Türkiye ise artan Kürdistancı havayı engelleme çalışıyor. Bu yükselen Kürt uyanışını durdurmak ise bölge ülkelerinin gücünün çok ötesinde" denild

RÛDAW

bottom of page