top of page

‘Peşmerge’nin dönüşü Kerkük’ten başlayacak’

Bu ay içinde Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere dönmesi beklenen Peşmerge’yle ilgili sürecin, Kerkük’ten başlaması bekleniyor.

K24’e konuşan Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Irak Parlamentosu Üyesi Beşar Kiki, “Peşmerge’nin dönüşüyle ilgili planın ayrıntılarını biliyoruz. Peşmerge bu ay dönecek ve süreç Kerkük’ten başlayacak. Daha sonra diğer Kürdistani bölgelere dönülecek” dedi.

ABD ve diğer tarafların, Peşmerge’nin dönüşüyle ilgili kararlı olduğunu söyleyen Kiki, “Çünkü Peşmerge’yi barışçıl bir güç olarak görüyorlar. Peşmerge’nin kontrolünde olan her bölgenin, güvende olduğunu biliyorlar” diye konuştu.

Daha önce de KDP Irak Parlamentosu Üyesi Şaxewan Abdullah ABD’li yetkililerin, Kerküklü taraflarla görüştüğünü ve Peşmerge’nin Kerkük ile çevresine dönmesi gerektiğini anlattığını açıklamıştı.

Dün, Peşmerge’nin Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere geri dönüşü için Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı tarafından kurulan ortak komisyonun çalışmalarına başladığı bildirildi.

Peşmerge Bakanlığı’nın da ortak komisyonun çalışmalarını tamamlamasının ardından hazırlamış olduğu çalışmayı Irak hükümetine sunacağı kaydediliyor.

Peşmerge ile Irak ordusunun nasıl ortak bir çalışma formülü izleyeceğine dair detay bilinmezken, Kürdistan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Qareman Şeyh Kemal K24’e yaptığı açıklamada, “Peşmerge Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere geri dönecek. Özellikle de DAİŞ’in eylemlerini arttırdığı Ninova sınırlarına dönülecek” dedi.

Irak ordusu ile Haşdi Şabi milislerinin denetimi elinde bulundurduğu söz konusu bölgelerde güvenlik zaafı yaşanıyor. Bu durumu fırsat bilen DAİŞ, özellikle son dönemlerde saldırılarını arttırdı.

K24

bottom of page